Otelciler Birliği: Turist sayısında önemli düşüş bekleniyor

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), son dönemde artan güvenlik endişeleri nedeniyle bu yıl Almanya...

Otelciler Birliği: Turist sayısında önemli düşüş bekleniyor
Yayınlanma:
Güncelleme:

Turizm sektöründe öne çıkan bilgilere göre, Türkiye'de son dönemde yaşanan terör saldırıları, Avrupalı turistler arasında güvenlik endişelerine neden olmuş ve bu durum özellikle Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya gibi AB ülkelerinden gelen turist sayısında önemli bir düşüşe neden olmuştur. Alman Seyahat Acenteleri Birliği'nin (DRV) 2016 Türkiye satışlarında yüzde 40 gerileme yaşandığı bildirilmiştir.

Bu nedenle Türkiye turizm sektörü, turist sayısındaki düşüşü dengelemek için otel konaklama fiyatlarında önemli indirimler yapmıştır. Ancak bu indirimler, gelir kaybına neden olacaktır. Bu yıl turist sayısında yaşanan düşüş, Türkiye'nin turizm gelirlerini de olumsuz etkileyecektir.

Rapora göre, Rusya ve Avrupa pazarlarındaki daralma nedeniyle 2016'da Türkiye, en olumsuz senaryoda 6.5 milyon turist ve 7.5 milyar dolar gelir kaybı yaşayacak. En olumlu senaryoda ise turist kaybı 3.1 milyon, gelir kaybı da 3.6 milyar dolar olacak.

Turizm sektörünün kayıplarını dengelemek için son dakika taleplerinin gelmesi halinde, turist sayısında yüzde 15-20'lik bir iyileşme olabileceği tahmin edilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.