Pakistan’ın bizim gönlümüzdeki yeri ayrı

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cinnah Genç Yazarlar Kompozisyon Yarışması Ödül Töreninde konuşma yaptı

Pakistan’ın bizim gönlümüzdeki yeri ayrı
Yayınlanma:
Güncelleme:

Cinnah Genç Yazarlar Kompozisyon Yarışması ödül törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bu yılki konusu ‘Tarihin ve Turizmin Buluştuğu Ülke Pakistan’ olan ve Türkiye genelinde düzenlenen yarışmaya 44 şehrimizden 78 öğrencimiz eserleriyle katılım sağladı” dedi.

cinnah-odulleri-12.jpg

"Cinnah Genç Yazarlar Ödülü" kompozisyon yarışmasının üçüncüsünün ödül töreni Ankara'da düzenlendi. Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Pakistan Ankara Büyükelçiliği iş birliğinde düzenlenen Cinnah Genç Yazarlar Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni’ne katılıp hem ödül verdi hem de bir konuşma yaparak Türkiye ile Pakistan arasındaki dostluğun önemine vurgu yapan bir konuşma yaptı.

PAKİSTAN HALKININ DESTEĞİNİ UNUTMAYIZ

cinnah-odulleri-13.jpg

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB Başöğretmen Salonunda düzenlenen törende, yarışmanın Pakistanlı ve Türk öğrenciler arasındaki kardeşliği pekiştirmek amacıyla yapıldığını belirtti. İlk kez 2016´da yapılan yarışmanın kendileri için önemini vurgulayan Bakan Selçuk, “Tüm Türk halkının gözünde, gönlünde Pakistan’ın yeri çok değerli. Bu değeri karşılıklı olarak hissettiğimizi belirtmek isterim. En son 15 Temmuz´da yaşadığımız menfur kalkışma sonrası bize verdikleri gönülden desteği de hiçbir zaman unutmayacağımızı bilmelerini isterim” diye konuştu.

PAKİSTAN İLE BİRÇOK ORTAĞ BAĞIMIZ VAR

Bakan Selçuk, Türkiye ve Pakistan arasında birçok ortak bağ olduğunu vurgulayarak, “Mehmet Akif, İkbal, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale dediğimizde her zaman aklımıza ilk gelen isim kardeş Pakistan olmuştur” ifadesini kullandı. Pakistanlı şair Muhammed İkbal’in, Atatürk için söylediği “Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, onun bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik” sözlerini hatırlatan Selçuk, “Biz o güneşin ışıklarını dost Pakistan halkıyla uzun yıllar boyunca paylaşacak ve bu paylaşımı gönülden sürdürmeye devam edeceğiz. Bu sıcak buluşmanın bir devamı olarak, bu salonda hem Türk hem de Pakistanlı öğrencilerin birbirlerini yabancı gibi görmeden, sanki uzun zamandır tanışıyorlarmış gibi candan bakışlarla oturuyor olmalarının değeri hiçbir şey ile ölçülemez” değerlendirmesinde bulundu.

KAZANAN KARDEŞLİK

Bakan Selçuk, bu yıl konusu Pakistan olan yarışmaya Türkiye’den 44 ilden 78 öğrenci katıldığını belirtirken, yarışmaya katılımın iki ülke öğrencilerini de kapsaması konusunda Pakistan´ın Ankara Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi ile prensip anlaşmasına vardıklarını söyledi. Selçuk, yarışmanın kaybedeni olmadığı, kazananın ise dostluk ve kardeşlik olduğunu vurguladı.

PAKİSTAN-TÜRKİYE İLİŞKİSİNE KATKIDIR

cinnah-odulleri-14.jpg

Pakistan Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi konuşmasında Cinnah Genç Yazarlar Ödülü'nün Büyükelçiliğin kamu diplomasisi girişimlerinin anahtar bir özelliği olduğunu söyledi. Qazi, “Kendisi yarışmaya katılan öğrencileri kompozisyonlarındaki derin düşüncelerden, yüksek kalitedeki bilgilerden ve tutku ve bakış açısından dolayı tebrik etti ve onların çabalarını Pakistan-Türkiye ilişkisine yapılmış değerli bir katkı olarak” değerlendirdi.

ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Yarışmada Gaziantep Türkan Ömer Okan Anadolu Lisesi'nden Zeynep Aslan birinci sırayı aldı; Ankara Etimesgut Şehit Velit Bekdaş Anadolu Lisesi'nden Elif Kuyumcu ikinci sırayı alırken, Trabzon Sosyal Bilgiler Lisesi'nden İrem Karlıklı üçüncü sırayı aldı. Balıkesir Şehit Turgut Solak Sanat Meslek Lisesi'nden Gülay Çakır’ın, Kocaeli Yücel Boru Sanat Meslek Lisesi'nden Selahattin Umutyu’nun ve Uşak Hasan Zeki Boz Anadolu Lisesi'nden Erol Çallı’nın yazdığı kompozisyonlar “Mansiyon Ödülü” aldı. İzleyicilere ayrıca Pakistan ve Türkiye hakkında kısa tanıtıcı belgeseller de gösterildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın kıdemli memurları, çeşitli Türk Kurumlarının temsilcileri, öğrenciler ve medyadan temsilciler bu olaya katıldı.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.