Paramız, petrolümüz var, yatırımcı arıyoruz

Paramız, petrolümüz var, yatırımcı arıyoruz

Ekvator Ginesi Büyükelçi Moises Mba Nchama “Türkler, İspanyollardan İtalyanlardan daha kaliteli ürünler üretiyor, bu ürünleri Ekvator’a getirin” dedi.

A+A-

GGYD’nin üyeler arası dış ticareti geliştirmeleri amacıyla sürdürdüğü elçilik görüşmelerine Ekvator Ginesi de eklendi. Büyükelçi Moises Mba Nchama, genç girişimcilere, “Paramız var, petrolümüz var ama yatırımımız yok. Türkler’in tekstilden inşaata her şeyine ihtiyacımız var” dedi.

genc-girisimciler1.jpg

ORTAKLIKLARA YENİ ARALAYACAĞIZ

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Dış İlişkiler Kurulu’nun organize ettiği ticari görüşmeler, Ekvator Ginesi Büyükelçisi Moises Mba Nchama ziyaretiyle devam etti. Dün akşam saatlerinde elçilik binasında yapılan görüşmeye GGYD Başkanı M. Nezih Allıoğlu, kurul üyeleriyle birlikte katılırken, Büyükelçi Moises Mba Nchama ekibiyle birlikte tam kadro hazır bulundu. Başkan Allıoğlu ziyarette, GGYD’nin 500’e yaklaşan üye sayısıyla Başkent Ankara’nın en önemli ekonomi topluluklarından biri olduğunu söyledi, “Öteden beri hedefimiz daha fazla sayıda üyemizin dış pazarla buluşması. Bu anlamda elçilik görüşmelerini çok önemsiyor, işbirliklerimizin ihracat artışına, yeni yatırım ve ortaklıklara kapı aralayacağına inanıyoruz” dedi.

TEKNOLOJİDEN İNŞAATA HER ŞEY

Ekvator Ginesi Büyükelçisi Moises Mba Nchama da 6 ay önce Türkiye’ye geldiklerini, çok yeni bir elçilik olduklarını ifade ederek sözlerine başladı. Hem ülkesinde hem de ülkesinin bulunduğu Afrika kıtasında Türkler için sayısız fırsatlar olduğunun altını çizen Büyükelçi, “Ekonomimizin temeli petrol, gaz gibi doğal kaynaklar. Tüm kıtayı dikkate alırsak, 600 milyon insandan söz ediyoruz. Petrolümüz var, paramız var ancak ihtiyaçlarımızı giderecek yatırımlarımız yok. Teknolojiden tarıma, tekstilden inşaata kadar tüm sektörlerde yatırıma, üretime ihtiyacımız var. Hükümetimiz yatırımcıları destekliyor” diye konuştu.

TÜRKLER BU KONUDA İSPANYOLLARDAN DAHA İYİ

Ekvator Ginesi halkının ihtiyaçlarını büyük oranda İtalya ve İspanya’dan çok pahalıya karşıladığını vurgulayan Büyükelçi Moises Mba Nchama, “Halbu ki Türklerin daha iyi şeyler yapacağını biliyoruz. Bugün İspanya ve İtalya’dan aldığımız tekstil başta olmak üzere birçok ürünün Türkiye’de üretilip oralara gönderildiğini biliyoruz. Neden bu üretimleri gelip bizim ülkemizde yapmıyorsunuz? Bunu başarırsanız halkımızın Türkler’e ilgi göstereceğine inanıyoruz. Biz size her türlü garantiyi vermeye hazırız. Zaten bizim ülkemize girdiğiniz an 600 milyonluk Afrika bölgesine girmiş olacaksınız ki sizin için muazzam fırsat” diye konuştu.

Büyükelçi, ülkesine ihracat veya yatırım yapmak isteyen Ankaralı genç girişimcilere bizzat kendisinin destek olacağının da altını çizdi; “Yeter ki iyi ve kaliteli ürünler getirin” dedi. Ekvator Ginesi Büyükelçisi Moises Mba Nchama, ülkesinin devlet başkanının önümüzdeki aylarda Türkiye’ye geleceğini de bildirirek, “4-5 konuda iki ülke arasında anlaşmalar yapacağız’ diye konuştu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.