Temsilci sayısı kaç olmalıdır?

İşyerlerinde çalışanların temsilcisinin olması önemli konulardan birisidir. Bu yazımda işyerlerinde olması gereken çalışan temsilcisi sayısı kaçtır...

Temsilci sayısı kaç olmalıdır?
Yayınlanma:
Güncelleme:

İşyerlerinde çalışanların temsilcisinin olması önemli konulardan birisidir. Bu yazımda işyerlerinde olması gereken çalışan temsilcisi sayısı kaçtır ve kaç olmalıdır diyerek bu konuyu ele aldım. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu MADDE 20-(1) İşveren; işyerinin değişik bölümlerindeki riskler ve çalışan sayılarını göz önünde bulundurarak dengeli dağılıma özen göstermek kaydıyla, çalışanlar arasında yapılacak seçim veya seçimle belirlenemediği durumda atama yoluyla, aşağıda belirtilen sayılarda çalışan temsilcisini görevlendirir:

  1. a) İki ile elli arasında çalışanı bulunan işyerlerinde bir.
  2. b) Ellibir ile yüz arasında çalışanı bulunan işyerlerinde iki.
  3. c) Yüzbir ile beşyüz arasında çalışanı bulunan işyerlerinde üç.
ç) Beşyüzbir ile bin arasında çalışanı bulunan işyerlerinde dört.
  1. d) Binbir ile ikibin arasında çalışanı bulunan işyerlerinde beş.
  2. e) İkibinbir ve üzeri çalışanı bulunan işyerlerinde altı.
(2) Birden fazla çalışan temsilcisinin bulunması durumunda baş temsilci, çalışan temsilcileri arasında yapılacak seçimle belirlenir. (3) Çalışan temsilcileri, tehlike kaynağının yok edilmesi veya tehlikeden kaynaklanan riskin azaltılması için, işverene öneride bulunma ve işverenden gerekli tedbirlerin alınmasını isteme hakkına sahiptir. (4) Görevlerini yürütmeleri nedeniyle, çalışan temsilcileri ve destek elemanlarının hakları kısıtlanamaz ve görevlerini yerine getirebilmeleri için işveren tarafından gerekli imkânlar sağlanır. (5) İşyerinde yetkili sendika bulunması hâlinde, işyeri sendika temsilcileri çalışan temsilcisi olarak da görev yapar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.