TEOG'u karıştıran 'Selanik' sorusu

TEOG İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testindeki bir sorunun hatalı olduğu iddiası sosyal medyayı salladı. Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, çok tartışılan 'Selanik' sorusunu değerlendirdi

TEOG'u karıştıran 'Selanik' sorusu
Yayınlanma:
Güncelleme:

2015-2016 TEOG maratonu 27-28 Nisan 2016 tarihlerinde yapılan ikinci dönem ortak sınavlarıyla tamamlandı. Sınavların ardından uzmanlar, öğrencilerden aldıkları bilgiler doğrultusunda sınavları değerlendirdi. Soruların erişime açılmasının ardından ise hatalı soru iddiaları da gelmeye başladı. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testindeki ‘Selanik’ sorusunun hatalı olduğu iddiası sosyal medyanın gündemine oturdu.

Sosyal medyadaki paylaşımlarda, Selanik sorusunun 2013, 2014 1.TEOG sınavında da sorulduğu ve o sınavlarda çok ulusluluk ve farklı milletlerin bir arada yaşamasının ‘kültürel özellik’ olarak verildiğine dikkat çekilerek MEB’in kendisiyle çeliştiği de vurgulanıyor. ‘Selanik’ sorusunun iptal edilmesi ya da doğru cevabın değiştirilmesi isteniyor.

İŞTE O SORU:

1. Atatürk’ün çocukluk dönemini yaşadığı Selanik’in taşıdığı özelliklerden bazıları şunlardır.

I. Farklı milletler bir arada yaşamıştır.
II. Önemli fikir akımlarının etkisindedir.
III. Zengin bir basın–yayın hayatı vardır.
IV. Çok uluslu bir yapıya sahiptir.

Bu bilgilerin sosyal ve kültürel özellikler olarak sınıflandırılması aşağıdakilerin hangisinde doğru yapılmıştır?

  Sosyal  - Kültürel

A) I ve II  III ve IV
B) I ve IV  II ve III
C) II ve III  I ve V
D) II ve IV  I ve III

(Yukarıda verilen soru 2015-2016 TEOG sınavının ikinci basamağında sorulan tartışmalı İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin A kitapçığının 1. sorusudur.)

Sosyal medyada çok tartışılan İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin A kitapçığının 1. sorusu olan  ‘Selanik‘ sorusunu Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz değerlendirdi.

Sorunun iptal edilecek bir soru olmadığına dikkat çeken Yılmaz, soruya yönelik şunları söyledi:

'ÇELİŞKİLİ GİBİ GÖRÜNSE DE SORU DOĞRU'

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı  Hatice Yılmaz, “Soruya bakmadan önce sosyal yapı nedir, kültürel yapı ne olduğunu bilmemiz gerekir. Sosyal yapı; içinde sosyal olayların meydana geldiği sosyalgrupların ve kurumların bulunduğu toplumun şekil ve yapısıyla ilgilidir. Yani o toplum bireylerinin hangi milletlerden oluştuğuyla ilgili bir durumdur.Kültürel yapı ise; o toplumdaki fikirsel, düşünsel durumla ilgilidir. Basın ve yayın hayatı çıkartılan dergilerle alakalı bir durumdur.

Dolayısıyla soruya tekrar döndüğümüzde I ve IV. maddedeki farklı milletlerin bir arada yaşaması ve çok uluslu bir yapıdan bahsetmesi sosyal özellik olarak bir arada gruplanması doğrudur.

Yine II. ve III. maddelerinde kültürel hayatı örneklemesi yani fikir akımlarından basın–yayından bahsetmesi de doğru olarak aynı kategoride gruplandırılmıştır.

Dolayısıyla soru çelişkili olarak görülse de  I ve IV ile II ve III’ü gruplanmasını doğru olarak kabul edebiliriz.

 


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.