(TESK) Genel Başkanı Palandöken’den radikal istek: Sigara ve ekmek satışı sınırlandırılmalı…

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Zincir marketlerin sigara ve ekmek satışı sınırlandırılmalı" çağrısında bulundu.

(TESK) Genel Başkanı Palandöken’den radikal istek: Sigara ve ekmek satışı sınırlandırılmalı…
Yayınlanma:

Merkez İşyeri Denetleme ve Danışmanlık Grubu ile Meslek Eğitimini Geliştirme Kurulu Toplantısı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın katılımıyla TESK Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda bir araya gelen birlik ve oda başkanlarıyla birlikte konuşan Palandöken, esnaf ve sanatkarların enflasyonla mücadelede önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Palandöken, şunları dile getirdi: "Esnaf ve sanatkarlarımız enflasyonla mücadelenin kilit noktasıdır. Kendi işini yapamayan ne kadar yatırımcı varsa gıda sektörüne birikti. Öyle bir rant olmuş ki fiyatları kontrol etmek artık mümkün değil. Bir kişinin 10 bin tane işletmesi olursa böyle olur. Ülkede haksız rekabet çok ciddi boyuta ulaştı. Esnafı tezgahtar, çiftçiyi tarlada işçi yaptılar. Tüketici artık enflasyondan illallah etti. Bari bu işletmelerin sigara ve ekmek satmasının önüne geçilsin."

Palandöken, esnaf ve sanatkarların büyük sermaye karşısında güçsüz kaldığını ve haksız rekabetin bir an önce önleneceğini belirtti. "Esnafı da vatandaşı da bu çileden kurtarın" diyen Palandöken, "Sanayide çırak, marangoz, demirci, usta, betoncu bulunamıyor. Yeni nesil babadan kalan zanaata sahip çıkamıyor. Çünkü 50 sene çalışan esnafın yanına bir market açılıyor, her şeyi bitiriyor. Memlekette kasap, manav kalmadı. Tüm fiyatlar büyük sermayenin tekelinde. Bunlar hem toptancı hem servisçi, ithalatçı ve imalatçı oldular. Esnaf ve halk büyük sıkıntıda. Esnafın tütün mamullerinden elde ettiği kar marjı yüzde 12'den yüzde 4'e kadar düştü. Zincir marketlerin sigara ve ekmek satışı muhakkak sınırlandırılmalı" şeklinde konuştu.

Tüm dünyada küçük işletmelerin öneminin arttığına dikkat çeken Palandöken, "Tüm dünya küçük işletmeleri ayakta tutmaya çalışırken bizde ne yazık ki büyüyünce küçüğü döv gibi bir zihniyet var. Oysa küçük esnafımız enflasyonla mücadelenin olmazsa olmaz ayağıdır. Her şeyi bol olan bir ülkede fiyatları düşürememenin sıkıntısı var. Sorunun çözümü belli. Perakende Yasası acilen esnafın ihtiyaçları doğrultusunda güncellenmeli. Açılış kapanış saatleri kurala bağlanmalı. Her türlü ürünü satmalarının önüne geçilmeli ve haftada bir gün mutlaka tatil edilmeli" ifadelerini kullandı.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.