TROY 10 bankayla başlıyor

Türkiye’nin milli ödeme sistemi TROY’la dün ilk işlem yapıldı. BKM, tüm bankalarla anlaştı. Yıl sonuna kadar 10 banka TROY’u kullanacak

TROY 10 bankayla başlıyor
Yayınlanma:
Güncelleme:

Türkiye'nin Ödeme Yöntemi (TROY) kullanılmaya başlandı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, lansman toplantısında ilk işlemi, üzerinde TROY yazan kutlama pastasının ödemesi ile gerçekleştirdi. Kart dağıtan 29 bankanın olduğu Türkiye'de işe 10 bankayla başlayacaklarını söyleyen Canko, "Tüm bankalarla anlaştık. Türkiye'nin kendine ait bir kartlı ödeme sistemi olması tasarruf açısından oldukça önemli. Bu sistem aynı zamanda yurtdışına teknoloji transferi şeklinde de açılabilir. 30 Eylül'den bu yana TROY'u 6 Avrupa ülkesine anlattım. Afrika'dan da talepler var. Onlara da zaman bulunca gideceğim" dedi.

ÜLKEDE 171 MİLYON KART VAR
Türkiye'nin 112 milyon banka kartı ve 59 milyon kredi kartı ile Avrupa'da lider konumda olduğu bilgisini veren Canko, 2.2 milyon kart kabul noktası ile yılda 5 milyar adet işlem yapıldığını söyledi. Canko, bu işlem hacminin 375 milyar dolar olduğunu kaydetti.

YURTİÇİNDE KULLANILACAK
TROY 'un şu anda sadece yurtiçinde kullanılabileceğini belirten Canko, "Her banka istediği uluslararası network'le anlaşma yapmak suretiyle, kartların arkasına onların adını dizip kendi network'lerini oluşturabilecekler. Milli ödeme sistemi olan diğer ülkelerde de durum bu şekilde. Türkiye'de yapılan tüm kartlı ödemelerin yüzde 98.5'i Türkiye içerisinde gerçekleştiriliyor" şeklinde konuştu.

10 SORUDA
TÜRKİYE'NİN İLK MİLLİ ÖDEME SİSTEMİ

1.Tüm kartlar TROY'a otomatik olarak mı geçecek?
Hayır. Banka veya kredi kartları bankaların isteğine göre değiştirilecek.

2.İsteyen kullanıcı TROY kullanabilecek mi?
Evet. Bankaya başvurarak "TROY kullanmak istiyorum" diyen müşteri bu karta sahip olabilecek.

3.Türkiye'de kaç yerde geçerli olacak?
Halihazırda 2.2 milyon ATM, 48 bin mağaza ve tüm e-ticaret sitelerinde kullanılabiliyor.

4.TROY'la yurtdışında işlem yapmak mümkün mü?
Bankalar uluslararası dolaşım için network'le anlaşma yaparak kartların arkasına onların adını ekleyip kullanıma açabilecek.

5.Kaç banka TROY kullanacak?
Başlangıç aşamasında 10 banka TROY'u kullanacak. Daha sonra bu sayının artması bekleniyor.

6.Dünyadaki benzeri milli ödeme sistemi var mı?
Kanada'da, Interac logolu kartlarla yılda 5 milyar adet işlem yapılıyor. İtalya'da Bancomat logolu 36 milyon kart var. Güney Kore'de BC Card, Hindistan'da Rupay logolu kart var. Hindistan'da 3 yıl içerisinde 675 milyon adet kartın 250 milyonu RuPay logolu hale geldi.

7.TROY projesinin ortaya çıkma amacı ne?
Türkiye'nin ödemelerde yüzde 40 olan oranını artırmak. Nakit yapılan yüzde 60'ı sisteme dahil etmek. Böylece kayıtdışı ekonomiyi azaltma, enflasyonu düşürme ve istihdam yaratmak.
8Yurtdışına açılacak mı? Proje halihazırda altı Avrupa ülkesinde anlatıldı. Afrika ve diğer gelişmekte olan ülkeler potansiyel pazarlar.

9.Proje ne kadar zamanda tamamlandı?
Fikir aşaması 4 yıl sürdü. Projenin hayata geçmesi ise 14 ayı buldu.

10.Bankalara faydası nedir?
Bankalar mevcut uluslararası şirketlere yaptıkları ödemenin daha altında bir maliyetle kredi kartı hizmeti verebilecek.

% 100 NAKİTSİZ HAYAT İÇİN ÖNEMLİ ADIM
Geleceğe yönelik hedefleri de ortaya koyan Canko, "Çok önemli bir hedefimiz var. 2023 yılında yüzde 100 nakitsiz ödemeler toplumu haline gelmek istiyoruz. Gelecekte, bugüne baktığımızda "Türkiye'nin Ödeme Yöntemi"nin hayata geçtiği bu anı gururla hatırlayacağız" dedi. Canko, TROY'un tüm alışverişlerde kullanılabileceğine işaret ederek, "Üstelik Türkiye'ye özel olacak, Türkiye kazanacak" değerlendirmesini yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.