Türk Devletleri Teşkilat enerji bakanları toplantısı gerçekleştirildi, Bakan Dönmez açıklamalarda bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türk Devletleri Teşkilatı Enerji bakanları toplantısında açıklamalarda bulundu.

Türk Devletleri Teşkilat enerji bakanları toplantısı gerçekleştirildi, Bakan Dönmez açıklamalarda bulundu
Yayınlanma:

Türk Devletleri Teşkilatı enerji bakanları toplantısında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye olarak üye ve gözlemci ülkeleriyle her türlü iş birliğine hazır olduklarını söyledi.

"KAYNAKLARIN VE GÜZERGAHLARIN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ GEREKİR"

6 Şubat’ta meydana gelen depremler sonrası yardım eden Türk Devletleri Teşkilatına teşekkür ederek sözlerine başlayan Bakan Dönmez, afetlere müdahale noktasında iş birliğinin artırılmasına yönelik ortak karar aldıklarını belirtti.

Enerji piyasaları hakkında konuşan Dönmez, üç yılı geçen bir süre zarfında enerji piyasaları açısından kritik zamanların yaşandığına değinerek, "Enerji arz güvenliğine ilişkin endişeler, öngörülemeyen piyasa koşulları ve meteorolojik koşullar nedeniyle de devam etmektedir. Jeopolitik gerilimler de bu kaygıları etkilemekte, piyasalarda istikrarsızlığa neden olmakta ve fiyat artışlarına yol açmaktadır. Bu nedenle dengeli, uzun vadeli ve akılcı bir planlama gerektiren enerji arz güvenliğimiz açısından kaynakların ve güzergahların çeşitlendirilmesi son derece büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

aw859810-06.jpg

"TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI ÜYELERİNİN İŞ BİRLİĞİNİN ARTMASI GEREKİYOR"

Türk Devletleri Teşkilatı üyeleri olarak iş birliğini artırması gerektiğini vurgulayan Dönmez, “Ülkelerimiz birçok alanda birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip ve bu potansiyeli özellikle çok uluslu petrol ve doğal gaz ve elektrik projelerinin gerçekleştirilmesi için sinerji yaratacak şekilde kullanmak zorundayız. Geçtiğimiz yıl Kazakistan’daki toplantı da belirtiğimiz gibi Hazar’ın doğusunu ve batısını birleştirerek teşkilatımızın üye ve gözlemci ülkelerinin refahına olumlu katkılar yapmış olacağız” diye konuştu.

Enerji çeşitliliğini çeşitlendirmek ve enerji verimliliğini daha da geliştirmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Dönmez, şunları kaydetti:

“Yerli petrol ve doğal gaz arama ve üretimini artırmak, petrol ve gaz tedarik kaynaklarını çeşitlendirerek ilgili altyapıyı güçlendirmek, bu çerçevede ülkemizde bir gaz ticaret merkezi kurmak, yenilenebilir enerji kullanımını artırmak, enerji çeşitliliğimizi nükleer santralleri de ilave ederek çeşitlendirmek ve enerji verimliliğini daha da geliştirmek amacıyla gerekli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye olarak Türk Devletleri Teşkilatı üye ve gözlemci ülkeleri ile her türlü iş birliğine, bilgi ve deneyim paylaşımına hazırız.”

aw859810-04.jpg

Dönmez, Türkiye’nin önemli uluslararası projelere ev sahipliği yaptığına dikkati çekerek, “TANAP bunlardan birisi. Azerbaycan gazının Türkiye’ye, Türkiye üzerinden Avrupa’ya İtalya’ya kadar gönderilmesiyle alakalı önemli bir proje. Şu andaki kapasitesi 16 milyar metreküp yıllık. Ama çok yakın bir gelecekte kapasiteyi 2 katına kadar artıracağız. Yine aynı şekilde bu artan kapasiteyle hem Türkiye hem de komşularımız faydalanmış olacak.” diye konuştu.

"BU KRİZ KİMİN İŞİNE YARIYOR KİMİN İŞİNE YARAMIYOR BUNU DA ÖYLE DEĞERLENDİRMEK GEREKİYOR"

Avrupa’nın doğal gaz krizine hazırlıksız yakalandığını kaydeden Dönmez, “Avrupa sıvı doğal gaza yönelmek suretiyle alternatif aradı. Ama orada da yine terminallerin kapasitesinin ve sayılarının yetersizliği ve kaynak ülkelerin birdenbire bu kadar artan talebi karşılamaktan uzak olması gibi sorunlarla da fiyatlar anormal yükseldi.” dedi.

Dönmez, “En çok istifade eden kim ona bakmak lazım. Dolayısıyla bu kriz kimin işine yarıyor kimin işine yaramıyor bunu da öyle değerlendirmek gerekiyor diye düşünüyorum. Bu süreci sadece tasarrufla yönetmek de sürdürülebilir değil. Avrupa kendi içinde bunları değerlendirip kendi kararını verecektir. Biz Türkiye ve Türk devletleri olarak uzun ve orta dönemli projelerle yine Avrupa’nın, özellikle dost ülkelerin yanında olmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.