ÜNAL KAYA yazdı: AHİLİK, yüzyıllardır ilham kaynağı olmuştur

Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı Ünal Kaya 31. Ahilik Haftası nedeniyle bir yazı kaleme aldı. İşte Başkan Kaya’nın o yazısı.

ÜNAL KAYA yazdı: AHİLİK, yüzyıllardır ilham kaynağı olmuştur
Yayınlanma:
Güncelleme:

Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı Ünal Kaya 31. Ahilik Haftası nedeniyle bir yazı kaleme aldı. İşte Başkan Kaya’nın o yazısı.

Ahilik, sanayileşerek üretmek ve ahlaklı milli esnaflığın reçetesidir. Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasına manevi mimar olarak büyük katkı sağlayan Osmanlı Beyliği'nin Cihan Devleti haline gelmesindeki önemli teşkilatlardan birisi olan AHİLİK, yüzyıllardır ilham kaynağı olmuştur

Kırşehir'de bir Yiğit Ahi Evran-ı Veli ortaya çıkarak 32 çeşit esnafı teşkilatlandırarak, zamanla Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasında sanatını icra eden bütün esnaflara yayılan Ahilik sisteminin temellerini 1.200'lü yıllarda atmıştır. Moğolların Anadolu’yu istila ettiği zaman, onuruyla, şerefiyle savaşan ANADOLU'nun YİĞİT AHİ ALPERENLERİ, beyleri ve kadınları ile ANADOLU’yu biz Türkler’e yurt etmiştir.

Ahilik; sanayileşerek üretmek ve ahlaklı milli esnaflığın reçetesidir. Bu nedenle 2023, 2053, 2071 lider ülke Türkiye yolunda üzerimize düşen vazife önce kendimizi ahlaki ve insanı bir çerçevede eğitmek sonra Ülke ekonomimizin markalaşarak imal etme, üretme ve dışa olan bağımlılığımızı en asgari düzeye indirerek “Milli Üretime” geçmektir.

Ahilik; Yiğitlik, cömertlik ve mertliktir. Komşusu siftah yapmayan esnafın kardeşlik yürüyüşüdür. Ayıplı mal üreten imalatçının pabucunun dama atılmasıdır. Ustalık belgesinin elinden alınıp tekrar kalfalığa dönmesidir. Ustasının elini öperek olur alan kalfanın Şed kuşanıp tekrar ustalık mesleğine dönüp dükkan açmasının adıdır.

Bir Fatma Bacı olup, yetiştirdiği kadın askerle Moğolların karşısına çıkıp, "Bunların kadınları böyleyse, erkekleri nasıldır dedirtip geri püskürten", Bey'i gibi Yiğit Destanı yazan "Anadolu Bacılarının" adıdır ahilik. Cihan Devleti OSMANLI'nın temellerini Kırşehir'de, 20 dakika secdeye yatarak kurulmasının işaretini alan, Şeyh Edebali'yi Kırşehir'den, Bilecik Söğüt'e görevlendiren AHİ ALPERENLERİNİN adıdır ahilik.

Kısacası ahilik, dükkan açmak için adamı olanın değil, ustalık belgesi alıp işin ehli olan adam olanın ülkesi için dürüstlükle üretim yapmasının adıdır. "Ahilik ahlak ile çalışmanın milli üretim ile markalaşmanın" yolu Ahilik teşkilatı ve sisteminden geçmektedir. Devlet büyüklerimizin her zaman emir ve müsaadeleri ile hizmet etmeye devam edeceğiz.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.