Vali Topaca: Önemli kararlar ülkelerin başkentlerinde alınır

Ankara’nın Başkent oluşunun 95. Yılı çeşitli Başkentin birçok yerinde bir dizi etkinliklerle kutlandı.

Vali Topaca: Önemli kararlar ülkelerin başkentlerinde alınır
Yayınlanma:
Güncelleme:

HAKAN AYDEDE

Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara’nın başkent oluşunun 95. yıl dönümü nedeniyle TBMM 1. Meclis Binası’nda düzenlenen kutlama törenine katıldı. Törende Ankara Valisi Ercan Topaca’nın yanı sıra milletvekilleri, 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Gökşin, Vali Yardımcıları, Ankara İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ünsal Bulut, İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Kaymakamlar, bölge ve il müdürleri hazır bulundu.

RAHMETLE ANIYORUM

Kutlama töreninde konuşan Ankara Valisi Ercan Topaca; başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi, Ankara’nın başkent olmasına ve bugüne kadar imarına katkı yapmış bütün devlet adamlarımızı rahmetle, şükranla andı; Ankara’ya hizmet etmiş, bugün hayatta olan devlet adamlarımıza, valilerimize, belediye başkanlarımıza Ankaralılar adına şükranlarını sundu. 

ÖNEMLİ KARARLAR BAŞKENTLERDE ALINIR

Başkentlerin önemli olduğunu hatırlatarak ülkenin yönetildiği, önemli kararların alındığı, devletin âdeta kalbi konumundaki başkentlerin imarı, geliştirilmesi, sahip olması gereken altyapı, üstyapının başkentlerin dünyaya tanıtım vesilesi olduğunu belirten Vali Topaca "Bizim başkentimiz de Cumhuriyet’in ilk kurulduğu andan itibaren bu anlamda bize hizmet etmiş ve bütün devlet adamlarımız tarafından önemsenmiştir. Şehrin alt ve üst yapısı, hizmet binaları, yerleşimi ve diğer hizmetleri güzel bir şekilde tanzim edilmiştir” diye konuştu. 

GÜZEL ANKARA'MIZIN ÜZERİNE TİTRİYORUZ

1923’ten itibaren Cumhuriyetle birlikte Meclis’in açılmasından sonra Ankara’nın geliştirilmesine başlandığını söyleyen Vali Topaca “Ankara’nın planlanması için yurt dışından da mimarlar getirtilmiş; bugün Çankaya’da, Ulus’ta kullandığımız pek çok bina zamanın kültürünü ve ruhunu yansıtacak şekilde planlanmıştır. Bugün Ankara, o günlerde atılan adımların, hedefin, çalınan mayanın öyküsüdür. Hepimizin sevdiği, gurur duyduğu, tertemiz, dünyaya örnek, marka bir şehir hâline gelme konusunda yeni adımlara devam ediyoruz. Şehrimizin gelişmesi, devletimize ve ülkemize yakışır bir başkent olması konusunda bizler de kentin yöneticileri olarak Ankara’nın üzerine titriyoruz” dedi.

GEÇMİŞİ UNUTMAYALIM

“Bugün Ankara’nın başkent oluşunun 95. yıl dönümü için bulunduğumuz 1. Meclis Binası’nda bu tarihî binada, cumhuriyetin temellerinin atıldığı, birçok tartışmanın yaşandığı, çok önemli kanunların çıkarıldığı ve sizlerin oturduğu, benim bulunduğum bu kürsüde devletimizi kuran büyüklerimizin mesai sarf ettiği, çalıştığı, terlediği bir yerde bugün olamayız. Yaşanan zorlukları hissederek buranın ruhunu teneffüs edebiliriz. Buraları tanımadan, buraları görmeden Ankara’nın ve Türkiye’nin bugün geldiği noktaları anlamanın mümkün olmadığını düşünüyorum” diye konuşan Vali Topaca, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, vatanımız için canını seve seve veren şehitlerimizi saygı ve rahmetle andı. Program, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Güray Kırpık'ın "Ankara'nın Başkent Oluşu" konulu konferansı ile devam etti.

ankara-valisi-11-002.jpg
 

Kaynak:Bülten

 Haber Müdürü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.