YSK kimlik bilgilerine sınır getirilecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, YSK'nın kimlik bilgilerini paylaşmasına sınır getireceklerini belirterek, “Yüksek Seçim Kurulu bundan sonraki seçimlerde...

YSK kimlik bilgilerine sınır getirilecek
Yayınlanma:
Güncelleme:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, YSK'nın kimlik bilgilerini paylaşmasına sınır getireceklerini belirterek, “Yüksek Seçim Kurulu bundan sonraki seçimlerde vatandaşlarımızın kimlik bilgilerini herhangi bir siyasi partiyle de bugünkü usul ve yöntemle paylaşmayacaktır” dedi.

Ankara’dan tarifeli uçakla Muş’a gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Muş Valisi Seddar Yavuz, Belediye Başkanı Feyat Asya, AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün, Muş Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Sönmez ve çok sayıda partili tarafından karşılandı. İlk olarak Muş Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Bozdağ, burada gazetecilere açıklama yaptı. Bakan Bozdağ, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu konuda bir soruşturma başlattı. Şu anda soruşturma sürüyor. Yayınlanan kişisel verilere baktığımızda, sayıya baktığımızda, rakam 2009 seçim, 2011 seçim rakamlarına çok yakın duruyor. Bunlarla ilgili inceleme sürüyor. Şu anda yayınlananlar içerisinde 18 yaşın altında isimler var mı yok mu bunlar bakılıyor. Eğer 18 yaşın üstündeki isimlerden oluşuyorsa bu tartışmasız bir şekilde seçmen listesiyle, bunu savcılık araştırıyor şu anda. Nasıl sızdı veya ele geçirildi? Bununda adli soruşturma sonunda ortaya çıkacağına inanıyoruz. Şu anda soruşturma yürüyor. Bilindiği gibi Yüksek Seçim Kurulu, seçim zamanı siyasi partilere seçmen isim ve listelerini vermektedir ve seçime katılan bütün partilere bunu vermektedir. O nedenle YSK’nın verdiği o listelerden mi bu, partilere gittikten sonra mı, başka ellere geçti veya başkaları partilerden mi bunu ele geçirdi, yoksa YSK’dan mı bir şekilde ele geçirildi veya başka bir yöntemle mi ele geçirildi bunların tamamı elbette bu adli soruşturma sonrası ortaya çıkacaktır” dedi. “Seçimlerin temel hükümleri ve seçmen hükümleri hakkında bir kanundur” diye ifade eden Bakan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Milletvekili seçimi kanunu var, mali idareler seçim kanunumuz var ve bunlara yardımcı olan yan düzenlemeler var. Bakanlık olarak seçim kanunlarının tamamını tek bir kanun haricinde düzenleme çalışmasını sürdürüyoruz. Bu çalışma içerisinde, bundan sonraki seçimlere giderken Yüksek Seçim Kurulu’nun paylaşacağı verilere de bir sınırlama getirmeyi planlıyoruz. Eğer mümkün olursa herhangi hiçbir veri vermeyiz. Eğer veri vermek ihtiyacı doğacaksa da, o zaman TC kimlik numaraları, adresler, doğum yeri, doğum tarihi, anne-baba ismi gibi kişiyi ismi dışında tanımlayan diğer verilerin tamamını gizlemek ve anonim hale getirilmek suretiyle sandık numarası ve isim listesi sadece paylaşılabilir bir alternatiftir bu. Hangi alternatifi tercih edeceğimize şu anda karar vermedik. Şunun bütün vatandaşlarımız tarafından bilinmesini istiyoruz. Yüksek Seçim Kurulu bundan sonra ki seçimlerde vatandaşlarımızın kimlik ve bilgilerini herhangi bir siyasi partiyle de bugünkü usul ve yöntemle paylaşmayacaktır. Buna yasal sınırlamalar getireceğimizi buradan ifade etmekteyim.” Bakan Bozdağ, yaptığı açıklamadan sonra Muş Adliyesi’ne geçti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.