Zekat ve fitreyi zamanı gelmeden verebilir miyim?

Zekat ve fitreyi zamanı gelmeden verebilir miyim?

Adana İl Müftüsü Dr. Hasan Çınar siz değerli okurlarımızdan gelen sorulara cevap vermeye devam ediyor. Çınar Zekat ve fitreyi zamanı gelmeden verebilir miyim sorusunu yanıtladı?

A+A-

Soru: Zekat ve fitreyi zamanı gelmeden verebilir miyim?

Cevap: Zekat manevi olarak malı, fıtır sadakası ise canı muhafaza altına almaktır.

Fıtır sadakasını bayramdan önce vermek caizdir. Hatta ihtiyaç sahiplerinin bayrama hazırlık yapmaları açısından bu daha güzel olur. Böyle yapmak müstehaptır. (sevaptır, faziletlidir.)

Zekatı da üzerinden bir kameri yıl ( 354 gün ) geçmeden vermek caizdir. Lakin bu bir yıllık süre, malın nisaba (80.18 gr. altın veya kıymetinde mal) ulaşmasından itibaren sayılır. Yani daha zenginlik ölçüsüne ulaşmadan ihtiyaç sahiplerine verilene zekat değil sadaka denir.

Soru: Ramazan ayında tutamadığım oruçlarımın fidyesini verecek maddi gücüm yoktur. Ne yapmalıyım?

Cevap: Ramazan’da orucunu tutamayan başka günlerde kaza eder. Kaza edebilecek birinin fidye vermesi gerekmez. Verirse sadakaya dönüşür.

Ancak bundan sonraki hayatının hiçbir döneminde oruç tutamayacak olanın eğer maddi durumu müsaitse her gün için bir fidye (bir fitre miktarıdır) fakirlere verir. Bu fidyeyi Ramazandan sonra da verebilir. Durumu iyi değilse fidye vermez. İlerde zengin olursa o zaman öder.

Eğer maddi durumu iyileşmez de fidye ödeyemeden vefat ederse bundan sorumlu da tutulmaz. Böyle kişi elinden geldiğince Allah'a (cc) dua ve istiğfar eder.

Soru: Yurt dışında yaşıyorum. Fıtır sadakamı Türkiye’ye göre mi yoksa Yurt dışına göre mi vermeliyim?

Cevap: Hayat ve geçim şartları her ülkeye göre farklıdır. Bundan dolayı herkes bulunduğu ülkedeki geçim şartlarını dikkate alarak tespit edilen miktarda sadaka-i fıtrını vermelidir.

Sürekli yurt dışında olan birisi fıtır sadakasını ödeyeceği zaman Türkiye’de ise Türkiye şartlarına göre öder. Yoksa yaşadığı ülkenin şartlarına göre fıtır sadakasını verir.

Yurt dışında Ramazanını geçiren birisi Türkiye’deki bir ihtiyaç sahibine fitresini vekil aracılığıyla gönderecekse yurt dışının fitre ölçülerine göre göndermelidir.

Sevgi ve hürmetlerimle…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.