Aydın Tutçalı

Aydın Tutçalı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Güncellenen “ZAM”lar

A+A-

Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinden bu yana iktidarlar ve yöneticiler devletin ayakta kalması için vergiler, tüketim ve sosyal alanda kullandığımız her şeye “ZAM” adı altında artışlar yapmıştır.

Türk kültüründe buna “VERGİ KUTSALDIR” denir ve bu vergileri verirken devletimizin bütünlüğünü düşünürüz.

Bu artışlar bazen kontrolden çıktığı dönemlerde protesto adı altında halk sesini duyurur etkili olur veya olmaz. Tarihte konuşan ve sorgulayan bir halkın olduğunu hepimiz az çok hatırlarız.

Cumhuriyet döneminin simgesi olan bazı protestolar vardır en etkili olanları hatırlayalım.

Meclisin önüne yazar kasa atan bir esnaf vardı. Halkın kahramanı olan Kıbrıs Harekatı’nın liderini DSP hükümetini bitiren bir eyleme tanıklık ettik. Neydi o eylem ismi Ahmet Çakmak olan bir esnaf yazarkasayı Sayın “BÜLENT ECEVİT”in Başbakan olduğu o dönem Başbakanlık Binası merdivenleri inişi esnasında bir a anda önüne fırlatmasıydı. Protestocunun sözleri "Sayın “Başbakanım Ben bir Esnafım bittim" idi.

Arena programını hepimiz biliriz. Usta gazeteci Uğur Dündar az sonra diyerek tanıttığı spotlardaki haberi sizlere hatırlatayım. "Değerli izleyiciler İstanbul’da bir hastanenin mutfağındaki böcekler"…

Oysa bugün aynı hastanede hekimi linç ediyorlar hatta ölümle sonuçlanıyor haber konusu bile olmuyor.

Gene bildiğimiz bir haykırış vardır  “Nerede bu devlet nerede bu millet" her vatandaşın ortak isyan sloganıydı.

O yıllarda güzel şeyler olmadı mı oldu elbet; 

1996 yılı rahmetli Necmettin Erbakan hükümeti zamanında memurlara tarihi zam verildi. O günleri hatırlarsak 28 Haziran 1996’da Refah-Yol kuruldu ve 8 Temmuz’da güvenoyu aldı. 26 Haziran 1996’da Refah-Yol kabinesini kurar kurmaz 1 Temmuz’da işe memura yüzde 50 zam yaparak başlayan 54. hükümetin başbakanı Necmettin Erbakan, daha sonraki 6. ayda yüzde 30 ve yüzde 25 zam yaparak o zamanki durumda 100 TL alan bir memur 257 TL maaş sağlamıştı. Ayrıca ilk defa Eşel-Mobil sistemi getirilerek, memur ve işçilerin maaş zamları otomatiğe bağlanmış ve onların enflasyon nispetinde maaşları otomatik olarak zamlanmıştır. O yıl enflasyon oranı %65 olarak gerçekleşmişti. Buna göre memurun alım gücü %37,5 kadar artırılmıştı.

Rahmetli Erbakan’dan Allah razı olsun demeyen yoktur.

Gelelim Bu Güne;

Pahalı olan patetes, soğan ve sebzelerin sorumlusu “İÇ ve DIŞ MİHRAK” denildi.

Tanzim Satış altında seçim öncesi vatandaşa ucuz sebze ve meyve satarak bu duruma varlık kuyruğu denildi. Seçimlerden sonra kaybedilince kaldırıldı.

“ZAM”ların adına “GÜNCELLEME” denildi. Yerel seçimlerinden önce doğalgaza yüzde 10 indirim yapacağız denildi. Seçimleri kaybedince doğalgaza yüzde 15, tütün ürünlerine enfilasyona bağlı zam yapıldı.

Bizim Temel bir gün benzin istasyonuna gider. Uşağum bana 20 TL’lik benzun ver der.

Alır benzini tam giderken adam; Efendim benzine zam geldi haberin olsun der. Temel; ha uşağum benim için fark etmez ben hep 20 TL’lik alıyorum der.

Bu arada unutmayalım; Eski devlet bakanlarından Sayın Egemen Bağış ve devletin önemli isimlerinin katılımıyla İstanbul Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi temel atma töreni gerçekleştirildi. Birde İstanbul İzmir arası yapılan otoban sayesinde 5 saatlik yol mesafesi 3,5 saate düşmüştür. Milletimize hayırlı olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.