Bu yollar Başkent'te yakışmıyor

Bu yollar Başkent'te yakışmıyor

Havaların ısınmasıyla birlikte asfalt sezonunu açan başta Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri hummalı bir asfalt çalışması başlattı.

A+A-

Havaların ısınmasıyla birlikte asfalt sezonunu açan başta Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri hummalı bir asfalt çalışması başlattı. Kış mevsimi ile birlikte adeta delik deşik olan ve mayın tarlasını andıran yollarda; kaplama, onarım ve yama asfalt çalışmaları da bahar ayıyla birlikte başlatıldı.

Anayollar, ara yollar, mahalleler, sokaklar hep birden elden geçiriliyor. “Tonlarca asfalt döküldü” haberleri gazete manşetlerini süslüyor. Gerçekte ise hem mahalle sakinleri hem de sürücüler, Ankara yollarından şikayetçi. Altındağ, Çankaya, Yenimahalle, Mamak ve diğer ilçelerdeki ana ve ara yollar çukurlardan geçilmiyor. Sürücüler çukurlardan kaçmak için sürekli manevra yapıyor ve kazaya davetiye çıkarıyor.

ekran-resmi-2019-06-13-17.40.29.pngBOZUK YOLLARIN DÜZELTİLMESİ AYLAR ALIYOR

Yeni asfalt kaplanan yollardaki en büyük şikayetlerin başında logar ve mazgal kapakları geliyor. Yeni yapılan yollardaki mazgallar ve kapaklar ya çukur yapılıyor ya da yüksek bırakılıyor. Bozuk şekilde bırakılan bu yapıların düzeltilmesi belki de aylar alıyor. Bu sürede vatandaşın moralini de aracını da bozmaya yetiyor. 

VATANDAŞ DURUMDAN MEMNUNİYETSİZ

Araçların büyük zarar gördüğü, kazaya davetiye çıkaran;  çukurlarla, yamalıklarla tümseklerle, düzensiz logar kapaklarıyla ve kısa süreli yağışlarda göletlere dönüşen yollar adeta mayın tarlasını andırıyor.   Sürüceler slalom yaparak ilerken yayalarda Ankara’daki yollardan, düzensiz kaldırımlardan memnuniyetsizliğini dile getiriyor.

KALICI BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜM BULUNMALI

Fen İşleri Daire Başkanlığı ekiplerinin özensiz ve yetersiz teknik bilgiye dayanarak  yol yaptığını iddia eden sürücüler, yollardaki aksamaların kalıcı bir şekilde çözüme ulaştırılmasını ilgili ve yetkili kişilerden acil olarak bekliyor. Yapılan asfalt döküm çalışmalarının daha özenli ve ihtiyaca yönelik yapılmasını Ankaralılar bekliyor. 

Hal böyle olunca muhabirimiz Halil Metin, Ankara yollarının hal-i pürmelalini sizler için araştırarak vatandaşın tepkisini, sokağın nabzını sizler için tuttu.

KAZILAN YOLLAR DÖRT AY ÖYLECE KALIYOR

Durumdan şikayetçi olan bir vatandaş “Özensizce yapılan yollar sürekli arabama zarar veriyor. Yollarımız çok kötü, çukurlarla dolu. Kasisleri yerli yersiz bırakıyorlar. Bu kasisleri sürücüler olarak göremiyoruz. Logarlar, mazgallar ve Telekom kapakları ya çukurda kalıyor ya da yüksek yapılıyor. Asfaltı döküyorlar ertesi gün sonra tekrar o yolda kazı yapılıyor.  O kazılan yol üç dört ay öylece kalıyor. Üzerine toprak dökmekle yetiniliyor. Şehir içindeki asfaltlı yollarda neredeyse bütününde sıkıntı var. Çankaya’da yaşıyorum, buradaki yollar bozuk. Türközü, İmrahor ve Seyranbağları tarafında bu bozukluk daha da göze çarpıyor. Buralarda altyapı sorunu olduğu için asfalt sürekli kazılıyor. Araçlarımız zarar gördüğü gibi bir de sürekli çukurlardan kaçalım derken karşıdan gelen araçla burun buruna geliyoruz. Aynı şekilde çukurlardan kaçmak için aracını üzerimize süren şoförlerle sık sık karşı karşıya geliyor. Yetkililerimizin bu sorunları çözüme kavuşturmasını rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2019-06-13-17.40.39.png

YAYALARDA ÇUKURLARDAN NASİBİNİ ALIYOR

Yaya bir vatandaş da çukurlu yollardan zarar gördüğünü ifade ederek şunları kaydetti: “Yollardaki çukurlarda oluşan havuzlardaki kirli suları araçlar üzerimize sıçratıyor. Kaçacak yerimiz de olmadığı için eğer şoför fren yapmazsa çukurlardaki sular üzerimize sıçrıyor. Ben özellikle Atatürk Kültür Merkezi’ndeki metroyu işe gidip gelmek için kullanıyorum. İstanbul Caddesi’nin altgeçit kısmında yağmur olduğu gibi yolda gölet oluşturuyor. Bazı sürücüler yayaları düşünerek yavaşlasa da birçok sürücü oradaki su birikintisinden hızlıca geçince çamurlu suyu olduğu gibi yiyoruz” dedi.

BU YOLLAR BAŞKENT’TE YAKIŞMIYOR

Ankara’da yol yok diyen bir vatandaş ise “Ankara’nın yolu mu var! Ankara’da yol yok ki! Arabaların ön takımları perişan oluyor. 6 ayda bir aracımın öntakımını yenilemek zorunda kalıyorum. Ankara’da yol yok, perişanız. Belediye ne kadar çalışsa da her şey apaçık ortada. Vatandaş yollardan mağdur. OSTİM, Yenimahalle, Ulus, Kızılay başta olmak üzere sıkıntılı olmayan yer yok diyebilirim. 6 yıl Samsun’da yaşadık. Oradaki yollar kaymak gibi.  Bu yolların durumu Başkent’te yakışıyor mu Allah aşkına? Hiç hoş olmayan kötü bir görüntüye neden maruz kalıyoruz? Altyapılar yapılmadan asfalt dökülüyor. Asfalt sağlıklı yapılmıyor.  Asfalt dökmenin belli bir standarttı var. Bu standartlara uygun asfalt dökümü yapılmıyor. Bir kış geçiyor yollar delik deşik. Kış, kar ve tuz asfaltı bozuyor. Ondan sonra başla yama yapmaya. Yamayı bile yapamıyorlar. Bombeli yapılıyor. Düz yapılmıyor.  Tümsekli yama mı olur? Katlandığımız maddi külfet yetmezmiş gibi bir de sürüş güvenliğimiz tehlikeye düşüyor? Ne yapalım yollar bozuk diye araç mı kullanmayalım? Belediyelerimizin biran evvel Başkent’te yakışır şekilde yollarımızı düzeltmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.