Cenaze namazında elleri sallamak doğru mudur?

Cenaze namazında elleri sallamak doğru mudur?

Adana İl Müftüsü Dr. Hasan Çınar siz değerli okurlarımızdan gelen sorulara cevap vermeye devam ediyor. Çınar, cenaze namazında ellerin yana salınması doğru mudur sorusunu yorumladı.

A+A-

Soru:  Cenaze namazının sonunda, sağa selam verince sağ elimi, sola selam verince sol elimi salıveriyorum, bu doğru mu?

Cevap:  Bu şekilde elleri salıvermek uygun değildir. Ama böyle yapmak da namazın sıhhatine engel değildir. En doğrusu, dördüncü tekbirden sonra her iki eli de salıverip peşine, sağa ve sola selam vermek şeklinde olabileceği gibi dördüncü tekbiri takiben “Esselamü Aleyküm...” derken her iki elin salıverilmesi şeklinde de olabilir.

Soru: Babam çok yaşlı, hasta ve bakımı çok zor. Çocuğu olarak hizmetini görürken bazen: “ölse de kurtulsam” diyorum. Böyle söz günah mıdır?

Cevap: Evet, günahtır. Çünkü anne ve babamız bizim dünyaya geliş sebebimizdir. Ne olursa olsun üzerimizde annelik, babalık hakları vardır. Dinimiz onlara “ öf “ bile demeyi yasaklamıştır. Onların meşru olan talepleriyle ilgilenmemiz onlara karşı ihsan görevimizi yerine getirmemizdir. Yanımızda olan anne ve babamızın hizmetlerini yaparken bizim : “ yetti artık, ölse de kurtulsam.“ gibi sözlerimiz caiz değildir. İçimizden geçenlerden mesul değiliz ama söylediklerimizden sorumluyuz.

Soru: Bir İmam cemaate ikindi namazı kıldırıyorken diliyle öğlen namazına ama kalbiyle ikindi namazına niyet etse bu namaz caiz midir?

Cevap: Evet, bu namaz sahihtir. Namaza niyyette asl olan dil ile kalbin uyum içerisinde olmasıdır. Soruda geçen namaz, imam için de cemaat için de sahihtir. Çünkü asl olan kalbi niyettir. Mesela: ikindi namazını kıldıran bir imam diliyle ikindi namazına, ama kalbiyle öğlen namazına niyet etse bu namaz imam için de cemaat için de sahih olmaz. İadesi gerekir.

Bu durum, imam için de cemaat için de tek başına namaz kılan için de aynıdır.

Selam ve hürmetlerimle…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.