CHP lideri Özel Çorlu tren katliamı kararını değerlendirdi: Çorlu hepimize umut olmuştur

Çorlu tren katliamı duruşması sonrasında gazetecilere açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, " bölge müdürlükleri nezdindeki cezalandırmalar ilk adımdır ama yeterli değildir. Bundan sonra hepimize düşen istinaf aşamasını, Yargıtay aşamasını titizlikle, dikkatle ve inatla takip etmektir." dedi.

CHP lideri Özel Çorlu tren katliamı kararını değerlendirdi: Çorlu hepimize umut olmuştur
Yayınlanma:

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 7’si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasının davasında karar açıklandı. 13 sanığın yargılandığı davada, dönemin TCDD Birinci Bölge Müdürü Nihat Aslan'a 15 yıl, TCDD Birinci Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu'ya 17 yıl 6 ay ve Bakım Servis Alanlarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Levent Meriçli'ye ise 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Çorlu tren katliamı duruşması sonrasında gazetecilere açıklama yaptı.

Çorlu tren katliamının karar duruşması için bugün Çorlu'ya geldiğini söyleyen Özel, "Şubat ayında hiç beklenmedik bir şekilde duruşma bugüne atıldığında büyük bir infial vardı. O gün ailelere söz vermiştik. 25 Nisan'da buraya çok daha güçlü geleceğiz ve çok daha kalabalık olacağız diye. Buralarda kimsesiz kaldıkları, tek başına yürüdükleri günler de oldu. Bugün burada büyük bir kalabalıkla, büyük bir inançla yıllardır bu mücadeleyi gösteren ve bütün Türkiye'deki mağdurlara umut olan, hakkı yenenlere örnek olan bu büyük ailelerin önünde öncelikle hepimiz saygıyla eğiliyoruz." dedi.

Başta Çağdaş Hukukçular olmak üzere, Türkiye tarihinin en büyük iş cinayetinde Soma'da sadece 2 tutuklunun olduğunu anımsatan Özel, "Biri Selçuk Kozağaçlı biri sevgili Can Atalay. Soma'da o günkü şartlarda bütün mücadeleleri sonucunda onları alıp içeri attılar. Soma'nın katillerini dışarı bıraktılar." diye belirtti.

Bugün burada belki de ilk kez kamu görevlilerinin ceza aldığını, tutuklandığını, 22 yıldır yerleştirilmiş cezasızlık kültürünün ilk kez geriletildiğini belirten Özel, şöyle konuştu:

"Ülkeyi yönetenlerin benim bürokratıma, benim yöneticime, kamu görevlime dokundurtmam çünkü verdiğim kanunsuz emirleri onlar uyguluyor, onlar yargılanırsa bundan sonra sözümü dinlemezler mantığıyla hiçbirini feda etmeyenlerin bugün halkın göstermiş olduğu büyük dirayet, halkın göstermiş olduğu büyük dayanışma sonucunda geri adım attıklarını görüyoruz."

Özel, mahkemenin aldığı karara ilişkin şunları kaydetti:

"Aslında hukuk için küçük ama Türkiye'de mücadelelerin tümü için büyük bir adıma katkı sağladılar. Ben olası kast, taksir, bilinçli taksir tartışmalarını kıymetli hukukçulara bırakıyorum. Ama bildiğimiz bir şey var; sadece bölge müdürlükleri nezdindeki cezalandırmalar ilk adımdır ama yeterli değildir. Bundan sonra hepimize düşen istinaf aşamasını, Yargıtay aşamasını titizlikle, dikkatle ve inatla takip etmektir.

"SİYASİ SORUMLULUK ASLA UNUTULMAMALIDIR"

Buradaki kazanımın üst aşamalarda aşındırılmasına, geri gitmesine, asla izin vermeyeceğiz. Sözümüze değer veren herekse şunu söylüyoruz; bir olay ortaya çıktığında hep beraber ağlıyoruz, önemli, büyük sözler söylüyoruz, unutursak yüreğimiz kurusun diyoruz, önemli, ama süreci takip etmek, son güne, son ana kadar ilk günkü öfkeyi ilk günkü acıyı unutmadan takip etmek önemlidir. Devlet Demiryolları'nın genel müdürleri ve oradaki genel müdürü, yardımcıları ve tüm sorumluların yargılanması gerekmektedir. Siyasi sorumluluk asla unutulmamalıdır. Çorlu için tam adalet sağlandı diyemeyiz. Ama Çorlu hepimize umut olmuştur."

"TÜRKİYE'DE YENİ BİR SİYASİ İKLİMİN OLUŞTU"

Türkiye'de yeni bir siyasi iklimin oluştuğunu belirten Özel, bu iklimi bir siyasi partinin yarattığı, başardığı bir iklim olmadığını belirterek, "Bu iklim mağdurların, mazlumların, unutulanların, yok sayılanların ve hakkı yenip yok sayılmaya çalışanların mücadelesine omuz veren, nefes veren herkesin yarattığı bir iklimdir." dedi.

"ANNELER KAZANACAK, MAĞDURLAR KAZANACAK"

Özel, halktan, milletten güçlü kimsenin olmadığını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İyiler kazanacak. Anneler kazanacak. Mağdurlar kazanacak. Bundan sonra hepimize düşen bir şey var. Kim hak arıyorsa yanında olalım, arkasında olalım. Soma'ysa Soma, Çorlu'ysa Çorlu, İliç'se İliç, atanmayan öğretmense atanmayan öğretmen, açlığa mahkum emekliyse emekli, kim hak arıyorsa yanında olalım. Türkiye'deki herkese söylüyorum. Evladını orada bırakmış gencecik anneler mücadelelerine omuz verenler sayesinde bu gece rahat uyuyacaklar. İlk kez acıdan değil sevinçten gözyaşı döktü bu anneler. Bu başarı dayanışma gösterenlerindir."

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.