Davut Akyüz: Berberler Odası’nda esnaf kefaleti kuracağız

Davut Akyüz: Berberler Odası’nda esnaf kefaleti kuracağız

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Davut Akyüz “Amacımız sosyal dayanışmadan bir havuz oluşturup Ankara Berberler Odası’nın bünyesinde ihtiyacı olan mağdur olan esnaflara yardım etmek” dedi.

A+A-

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Davut Akyüz “Amacımız sosyal dayanışmadan bir havuz oluşturup Ankara Berberler Odası’nın bünyesinde ihtiyacı olan mağdur olan esnaflara yardım etmek” dedi.

Ankara’daki berberlerin sorunları için düğmeye basan Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar  Odası Başkan Adayı Davut Akyüz, Anadolu Gazetesi Kurucu Sahibi Ali Çetin’e nezaket ziyaretinde bulundu. Sohbet ortamında geçen ziyarette, Ankara’daki berberlerin sorunlarını masaya yatıran Akyüz, seçimlere yaklaşık 3 aylık bir süre kala Başkan adaylığını da açıklayarak hayata geçireceği projeleri gazetemiz aracılığıyla siz değerli okurlarımızla paylaştı.

MESLEKİ EĞİTİM İÇİN SEMİNERLER DÜZENLEYECEĞİZ

Berberlerin mesleki eğitimleri hakkında konuşan Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Davut Akyüz “Özellikle eğitimsel konuda ciddi düşüncelerim var. Mesela akademi. Özellikle müşteri ile ilgi alaka iletişim, hal hareket diksiyonla beraber. Bunları seminer ve toplantılar şeklinde düzenleyeceğiz. Belediyelerden salon desteği alacağız. Ayda 1 toplantı şeklinde düşünüyoruz. Müşterilerimize karşı güzel konuşma, diksiyon ve karşılama-uğurlama şeklinde seminerler düşünüyoruz. En azından sanatsal olarak eğitim nedir, saç kesme teknikleri, modeller artı şuanda çağ kendini yeniledi perması var röflesi var gölgesi var açması var bunlar hakkında bilgiler aktarılacak” dedi.

davut-akyuz.jpg

BERBERLERİN TEK SES OLDUKLARINDA ÇÖZEMEYECEĞİ HİÇBİR SORUN YOKTUR

Akyüz meslektaşlarının adaylık sürecinde kendisine bakış açılarını değerlendirerek “Ben sürekli saha çalışması yapıyorum. Çoğu bölgeye girdik gezdik. İnsanlar en azından şuan ki süreçte pandemi sürecinde özellikle berberler hizmet alamadıklarını yani baş olarak sırtını yaslayabileceği, güvenebileceği bir dağ bir duvar olarak gördüğü biz vardık. Sorunları ve sonraki süreçleri bir üst merciye taşıyacağı başkan olmalı. Belediyeler sağ olsun destek oldu. Ufak tefek hediyeler bunlar esnafımızı mutlu eder değerli hissettirir. Vaatlerim üzerinde çalışacağız. Olur olmazlarını iyi analiz etmemiz lazım. Özellikle güçlü bir Ankara Berberler Odası oluşturacağız. Yaklaşık 3.300 civarında üyesi olduğunu düşündüğümüz Ankara Berberler Odası, Türkiye’nin en büyük odalarından birisi. Bunları kontrolsüz güç olarak görüyorum. Bunları kontrollü hale getirdiğiniz zaman, çözemeyeceğiniz hiçbir sorun, sıkıntı kalmaz. Her berberin rahatlıkla ulaşabileceği her haline gelebilir. Ama yeter ki, bunları birleştirip gerçekleştirebilelim” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK HEDEFİM ESNAF KEFALETİ KURMAK

Pandemi sürecinde berber esnafına verdikleri destekleri anlatan Akyüz “Keçiören’de de Berberler Odası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni kurduk. Kendi bünyemizde pandemi sürecinde özellikle mağdur olan meslektaşlarımızı tespit ettik, fitre ve zekatlarımızı burada topladık. Yaklaşık 70 tane mağdur olan meslektaşımıza destek olduk. Karantinada kalan arkadaşlarımıza kendi bünyemizden karınca kararınca ufak ikramlarda bulunduk. Tabi bu Keçiören için yeterli değil, belediyelerimize müracaatlarımız oldu. Keçiören Belediyesinden paket aldık, Büyükşehir Belediyesinden taleplerimiz oldu. Sağ olsun taleplerimiz hep cevap gördü. Amacımız dediğim gibi sosyal bir dayanışmadan bir havuz oluşturup Ankara Berberler Odası’nın bünyesinde ihtiyacı olan mağdur olan insanlara yardım etmek.  Olmazsa olmazlarımdan birisi Tüketim Kooperatifi  ve Esnaf Kefaleti Kurmak. Maalesef Ankara Berberler Odası’nın şu an böyle bir dayanışması yok. Birçok oda esnaf kefaletlerini kurmuştur. Bizim de en büyük hedeflerimizden biride esnaf kefaleti kurmak olacak” dedi.

İŞTE DAVUT AKYÜZ’ÜN PROJELERİNDEN BAZILARI

 • Paneller seminerler mesleki kurslar açılması için girişimlerde bulunacağız.
 • Düzenli olarak bölgesel toplantılar düzenleyeceğiz.
 • Tüketim kooperatifleri kuracağız.
 • Esnaf kredi kooperatifi kuracağız.
 • Berberler arasındaki mesafe giderilecek.
 • Sigorta acentesi kurmak veya anlaşmak.
 • Sandık kurulacak faizsiz kredi verilecek.
 • Dükkan açılışlarındaki mesul müdürlüğü iptali ve kaldırılması.
 • Berberlere randevu usulü manikürcü gönderilmesi
 • Camlardaki yazıların kaldırılması
 • Kurum ve kuruluştaki berberlerin kapatma saat olayının yaşam sınırlarına çekilmesi
 • Uluslararası yarışmalar eğitim şovlar seminerler düzenlenecek.
 • Ankara şov ekibi kurulması
 • Bölgelerde belediyelerle anlaşıp yer tahsis edilip
 • Kır düğünleri ve yaz aylarında eğlence düzenlenmesi
 • İhtiyaç sahiplerine yardım sandığı kurulması

DAVUT AKYÜZ KİMDİR?

Davut Akyüz Kırşehir doğumlu. Sivil toplum örgütlerinde yıllardır idarecilik yapıyorum. Üç dönem Kırşehir Dernekler Federasyonu üyeliği yaptım. Lise mezunuyum. 2 evlat babasıyım. 25-30 senedir berberlik mesleğini icra ediyorum. Ocak’ta 2022’de yapılacak olan  Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’na adayım. Üyelerimizin huzurunda bu hizmete talibim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.