Düzenli Diş Temizliği Genel Sağlığı da Koruyor

Düzenli Diş Temizliği Genel Sağlığı da Koruyor

Düzenli diş temizliği ve rutin diş hekimi kontrolü sadece ağız ve diş sağlığını değil genel sağlığı da koruyor.

A+A-

Düzenli diş temizliği ve rutin diş hekimi kontrolü sadece ağız ve diş sağlığını değil genel sağlığı da koruyor. Uzman Diş Hekimi Canan Sarıkaya, “Kalp hastalıklarından diyabete, obeziteden zatürreye kadar bir dizi hastalıkla ilişkili olan ağız ve diş hijyeni, ihmal edilmemeli” dedi.

Ankara Batı Bulvar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Kurucusu Uzman Dt.Canan Sarıkaya, iyi bir diş hijyeninin, sadece ağız ve diş sağlığını değil, genel sağlığı koruduğunu da söyledi. Düzenli diş temizliği ve diş hekimi ziyaretinin diyabet ve koroner arter hastaları üzerindeki etkilerine ilişkin yapılan araştırmanın da bunu ispat ettiğini bildiren Dt. Sarıkaya, “Önceki araştırmalarda periodontal hastalıkların (diş etlerinde veya dişlerinizi bir arada tutan dokulardaki iltihap) kalp hastalığı, diyabet ve obezite gibi diğer hastalıklarla ilişkisi tespit edilmiştir” dedi.

dis-hekimi-001.jpg

“Sağlık Maliyetlerinde Yüksek Tasarruf”

Diş Hekimi Canan Sarıkaya, son araştırmanın ise önleyici ağız bakımı ile düzenli diş hekimi ziyaretinin, diyabet ve koroner arter hastalığıyla ilgili maliyetleri düşürdüğünü, genel sağlık bakım maliyetlerinde önemli tasarruf sağladığını gösterdiğini bildirdi. Genel sağlık ile diş sağlığı arasında önemli bağlantılar bulunduğunu, zayıf ağız hijyeninin bir dizi ciddi kalp sorunu yanı sıra zatürre ile de bağlantılı olabileceğini kaydeden Diş Hekimi Canan Sarıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakteri Ve İltihaplanma Büyük Risk”

“Araştırmalar; başta eksik dişler ve ileri diş eti hastalığı olmak üzere diş sorunlarının koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği, kalp ritmi bozukluğu, inme ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Yetersiz ağız ve diş hijyeni aynı zamanda kalp kapakçığı iltihabı için de bir risk faktörüdür. Hastalıklı dişten dolayı ağızdaki bakteriler kan dolaşımıyla ağzın ötesine yayılabilir ve iltihaplanmada artıştan bağışıklığın baskılanmasına kadar pek çok diğer sağlık sorunlarına etki edebilir. Ağız bakterileri ve iltihaplanmanın zatürreden böbrek kanserine, alzheimerden felce, hamilelik ve doğum sırasında komplikasyon gibi birçok soruna katkısı olabilir. Tavsiyemiz; ağız ve diş temizliğine özen göstermenin yanı sıra hiçbir şikayet olmasa dahi düzenli olarak diş hekimine kontrole gidilmesidir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.