Etimesgut’ta yeni mezarlık için çalışmalar başlıyor

Etimesgut’ta yeni mezarlık için çalışmalar başlıyor

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Ocak ayı Meclis toplantısında  yeni bir mezarlığın yapılması konusunda üyeleri bilgilendirdi.

A+A-

Etimesgut Belediyesi’nin 2021 yılı Ocak ayı Meclis toplantısında önemli kararlar alındı. Bu kararlardan birisi de, pandemi sonrası artan ölüm vakalarının ardından Elvan Mahallesi’nde bulunan Elvan Mezarlığı’nın dolmaya başlamasının ardından, Etimesgut ilçesinde bulunan vatandaşlara hizmet verecek yeni bir mezarlığın yapılması için alınan karardı.

MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Ocak ayı Meclis toplantısında  yeni bir mezarlığın yapılması konusunda üyeleri bilgilendirdikten sonra şu ifadelere yer verdi, “Etimesgut’un bildiğiniz gibi Elvan mahallesinde Elvan Mezarlığı vardır. Bu mezarlığın arasından geçen, Ahimesut Bulvarı mezarlığı ikiye ayırmıştır. Bu mezarlığın bir kısmı köyden taraf kalmış ve bu köyün olduğu bölümde vefat eden vatandaşlarımızın defin işlemini gerçekleştirdiğimiz alandır. Bu alana köy sakinlerinin dışında kimseyi defin etmiyoruz ve edilmesine de müsaade etmeyeceğiz.  Diğer kalan kısımda yani şu an mevcut mezarlığımızın olduğu bölümde yaptığımız bir düzenlemele Etimesgut’ta bulunan vatandaşlarımızın cenazelerini buraya defnediyorduk.

VATANDAŞLARIN TALEBİNİ DİKKATE ALMAMIZ GEREK

Şunun bilinmesi gerekir ki, ilçe belediyelerinin mezarlıklarla ilgili görevleri yok. Bu görev yasa ile direk büyükşehir belediyelerine verilmiştir. Büyükşehir belediyeleri sınırları içinde vefat eden hemşerilerinin defin işlemleri için oluşturulan mezar alanlarına yapmaktadır. Ankara’da bilindiği gibi Karşıyaka Mezarlığı, Sincan İlçemizin ilerisinde bulunan Çimşit Mezarlığı ve Mamak ilçemiz sınırları içindeki Ortaköy Mezarlığı vardır. Bunun dışında İlçe sınırları köylerin sınırlarından oluşur ve her köyünde bir mezarlığı vardır ve bu mezarlıklarda halan kullanılmaktadır. Bundan dolayı Elvanköy mezarlığına uzun zamandır defin işlemi gerçekleştirmekteyiz. Yalnız bu son yaşanan salgının da etkisiyle mezarlığımızda yer kalmadı. Mezarlığın olduğu yer yeşil alan görünmekte ve bunun devamında aynı şekilde çevre yolu boyunca da devam etmektedir. Bizde bu mezarlığı bu yeşil alan boyunca ihtiyaç hissedildiği müddetçe devam ettirmek gibi bir düşünce oluştu. Tabi ki bu maksatla çalışmalar yapıyoruz ancak bazı vatandaşların burayı mezarlık yapmayın gibi talepleri söz konusu olunca bu konuyu  meclisimize taşımak istedim. Şu bilinsin ki Etimesgut’ta vefat edenler ya Karşıyaka, ya Çimşit ya da Ortaköy Mezarlığına gidecek. Ayrıca bu mezarlar ücretli olduğu içinde ekonomik açıdan dar boğazda olan vatandaşlarımız içinde sıkıntı oluşturacaktır.

20 İLA 25 YIL MEZARLIK SIKINTISI YAŞAMAYACAĞIZ

Bizler bu anlattığım yeşil alanı mezarlık olarak düzenlediğimiz zaman meclis olarak hep birlikte, bu işin arkasında güçlü bir şekilde durmamız gerekecektir. Biz bu işin arkasında güçlü bir şekilde durduğumuz zaman Etimesgut’umuzun 20-25 yıllık mezar alanı sıkıntısı olmayacaktır. Bu işin siyaseti, partisi, tarafı yoktur. Bu konu Etimesgut’u yakından ilgilendiren bir konudur. Eğer meclisimiz “gerek yok yapılmasın” derse buraya “park yapıp yeşil alan” olarak kullanacağız. Aslında yapılacak olursa biz yeni bir mezarlık oluşturmadan mevcut mezarlığı devam ettiriyor olacağız.  Bu konu son derece önemli ve vatandaşlarımızı bizden çözüm bekliyor. Bizlerde meclis olarak bu konuda elimizden geleni yapmak zorundayız. En kısa zamanda bu konuyu çözüme kavuşturup yeni bir mezarlık yeri yapmak durumundayız” dedi.

GÖRMEZDEN GELEMEYİZ

Başkan Demirel konuşmasını şu sözlerle tamamladı, “Bunu istemeyen vatandaşlarımız var. Bir kısmı yarın sizlere, partilere gelip olmaması yönünde isteklerini söyleyebilir ve kamuoyu oluşturma çabasına girebilirler. Bu yüzden meclise bilgi veriyorum. Bu yasa olarak bana görev tanısı yapılmamış bir durum olmasına rağmen, isterim ki vatandaş sıkıntı çekmesin.  Biz her işimizi yasa görev tanısıyla yaparsak, olması gerekli bu hizmeti görmezden gelirsek, bu kolaycılık olur. Buda bizim ilkemizde yoktur. Biz sadece dirilerimize mi hizmet edeceğiz. Bizim kültürümüzde ölülerimize de hizmet vardır. Bu hizmeti yapmaz, mezar bakımlarını sağlamazsak bu bizlere yakışmaz. Arzu ederim ki, bugün bu sorunu çözmemiz gerekir.  Bu durumu oylarınıza sunuyorum ve umuyorum ki en kısa sürede bu konuda ortak bir çözüme ulaşırız ve vatandaşlarımızın sesine kulak vermiş oluruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.