Jandarma Teşkilatı 180 yaşında

Jandarma Teşkilatı 180 yaşında

Bundan tam 180 yıl önce kurulan ve ülkemizin can damarlarından biri olan Jandarma Teşkilatı yaklaşık 200 yıllık geçmişiyle adeta gövde gösterisi yapmaya devam ediyor.

A+A-

İLK JANDARMA BÖLGE KOMUTANLIĞI ANKARA’DA KURULMUŞTU

Bundan tam 180 yıl önce kurulan ve ülkemizin can damarlarından biri olan Jandarma Teşkilatı yaklaşık 200 yıllık geçmişiyle adeta gövde gösterisi yapmaya devam ediyor.

Ülke içinde 180 yıldır can ve mal güvenliğini sağlayan Jandarma Teşkilatı 14 Haziran 2019 tarihinde (bugün) 180. Yaşını kutlayacak. Edinilen bilgiye göre, Jandarma Teşkilatının ilk nizamnamesi olan "Asakir-i Zaptiye Nizamnamesi"nin (Askeri Kolluk Tüzüğü) 14 Haziran 1869'da yürürlüğe girmesiyle, zabıta görev ve hizmetleri ile yetki ve sorumlulukları hukuki bir çerçeve içine alındı. Söz konusu yönerge kapsamında her ilde bir "zaptiye alayı" kurulurken, personeli piyade ve süvarilerden oluştu.

1839’DA KURULDUĞU İLAN EDİLDİ

Arşivlerde, 1839'dan itibaren "jandarma" adına ve "jandarma tayin kararnamelerine" rastlanıldığı için Türk Jandarma Teşkilatının, ay ve günü tespiti mümkün olmasa da 1839'da kurulduğu kabul edildi.Tanzimat Fermanı'nın ilan edildiği 1839 yılı ile "Asakir-i Zaptiye Nizamnamesi"nin yürürlüğe girdiği 14 Haziran gününün birleştirilmesiyle Jandarma Teşkilatının kuruluş tarihi 14 Haziran 1839 olarak belirlendi. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşından sonra Sadrazam Sait Paşa tarafından modern bir zabıta teşkilatı kurulması amacıyla İngiltere ve Fransa'dan subaylar getirtilirken teşkilatlanmada değişiklik yapılarak 20 Kasım 1879'da "seraskerlik" makamına bağlı "Umum Jandarma Merkeziyesi" kuruldu. Jandarma Teşkilatı, 1908'de İkinci Meşrutiyetin ilan edilmesinden sonra Rumeli'de gösterdiği başarılardan dolayı 1909'da yeniden düzenlenip "Harbiye Nezareti"ne bağlanarak "Umum Jandarma Kumandanlığı" adını aldı.

İLK JANDARMA BÖLGE KOMUTANLIĞI ANKARA'DA KURULDU

1957'de jandarma sınır birlikleri tugaylar haline dönüştürülürken jandarma eğitim tugayları kuruldu.Teşkilata, 1961'de Jandarma Bölge Komutanlıkları ile 1963'te Foça Jandarma Komando Okulu kazandırıldı. İlk Jandarma Bölge Komutanlığı ise 1961'de Ankara'da hizmet vermeye başladı.Teşkilatın gökyüzündeki gözü olacak ilk Jandarma Havacılık Birliği, Diyarbakır'da 1968'de Hafif Helikopter Bölük Komutanlığı adıyla faaliyete geçti. Jandarmanın yürüttüğü kıyı ve karasuları ile kara sınırlarının korunması görevleri zaman içinde devredildi.Jandarma teşkilat, görev ve yetkilerinin belirlendiği 2803 sayılı kanun 1983'te yürürlüğe girdi.

2016'DA İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA BAĞLANDI

Jandarma Teşkilatı, kurulduğu günden bu yana ülkenin bölünmez bütünlüğüne kasteden tüm terör örgütlerine karşı bütün ülke sathında terörle mücadelenin önemli unsurlarından oldu.

Jandarma Genel Komutanlığı, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından 27 Temmuz 2016'da çıkarılan 668 sayılı kanun hükmünde kararnameyle İçişleri Bakanlığına bağlandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.