Mehmet Altan tahliye edildi (Mehmet Altan kimdir?)

Mehmet Altan tahliye edildi (Mehmet Altan kimdir?)

15 Temmuz'dan sonra FETÖ üyeliğinden tutuklanan Mehmet Altan hakkında İstanbulBölge Adliye Mahkemesi tarafından karar verildi.

A+A-

15 Temmuz'dan sonra FETÖ üyeliğinden tutuklanan Mehmet Altan hakkında İstanbulBölge Adliye Mahkemesi tarafından karar verildi.

TAHLİYE KARARI

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi Mehmet Altan'ın tahliyesine karar verdi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASI ALMIŞTI

FETÖ üyeliğinden yargılanan Mehmet Altan'a İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

ANAYASA MAHKEMESİ "HAK İHLALİ" YÖNÜNDE KARAR VERMİŞTİ

Altan'ın avukatları tarafından geçtiğimiz aylarda Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmuşAYM'nin hak ihlali kararına rağmen, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye talebini reddetmişti.

MEHMET ALTAN KİMDİR?

Çetin Altan’ın oğlu ve Ahmet Altan’ın kardeşidir. 1953 senesinde, Ankara’da dünyaya gelmiştir.

Liseyi Saint Joseph Fransız Lisesi’nde okuyan Mehmet Altan, Yüksek Öğrenimi sırasında özel sektörde ve Türk Haber Ajansı’nda görev aldı. 1979 yılında doktora yapmak için Fransa’ya gitti. Paris I. Pantheon Sorbonne Üniversitesi’nde, Türkiye-IMF ilişkilerini inceleyen çalışmasıyla 1980 yılında uzman olan Altan, Türkiye’nin ABD ve SSCB ile ilişkilerini inceleyen teziyle de iktisat doktoru oldu.

Cumhuriyet Gazetesi’nde Paris muhabiri olarak görev aldı.

1985 yılında Paris’te iken yazdığı denemeleri Kanatlı Karınca adlı kitabında toplanmıştır. Kanatlı Karınca kitabı Akademi Kitabevi Deneme Ödülü almıştır. 

Mehmet Altan, ağabeyi Ahmet Altan ile katıldıkları bir TV programında 15 Temmuz darbesini önceden haber verdikleri gerekçesiyle tartışma konusu olmuştu.

Mehmet Altan ağabeyi Ahmet Altan ile birlikte FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmış ve son mahkemede tutukluluk hallerinin devamına karar verilmiştir.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.