Misafir birine kurban vacip midir?

Misafir birine kurban vacip midir?

Adana İl Müftüsü Dr. Hasan Çınar siz değerli okurlarımızdan gelen sorulara cevap vermeye devam ediyor. Çınar, sılayı rahime gidin misafir birine kurban vacip midir sorusunu yorumladı.

A+A-

Adana İl Müftüsü Dr. Hasan Çınar siz değerli okurlarımızdan gelen sorulara cevap vermeye devam ediyor. Çınar, sılayı rahime gidin misafir birine kurban vacip midir sorusunu yorumladı.

Soru: Benim maddi durumum çok iyidir. Bir koçu kurban keseceğim. Hanımımın ve oğlumun mal varlıkları yoktur. Bu koç hepimize yeter mi? Onların da kurban kesmeleri gerekir mi?

Cevap: Küçükbaş bir hayvan,  yani bir koç, bir keçi ya da bir koyun, bir kişi için kesilir. İslam’da ferdi mülkiyet esastır. Kurban, zekat ve hac zengin için yerine getirilmesi şart olan ibadetlerdir. Koca, aldığı maaşla veya kazançla evin nafakasını temin ediyor ve elinde bir kurban parası bile kalmıyor ise kurban kesmesi gerekmez. Ben kesmezsem komşular ne der, diye borç kurban alıp kesmesi uygun değildir. Hanımefendi ise miras, mehir vb. yollarla mal varlığı var ise kurban kesmesi vaciptir. Yani bir evde fertlerden hangisi zenginse o kurban keser. Karı - koca ikisi de zenginse ikisi de kesmelidir. Hanım zenginse hanım, koca zenginse koca keser. Bir evde bulunan oğul veya kızların nafakası babaya aittir. Ama kendine ait mal varlığı olan, zengin oğul veya kızın kendileri için kurban kesmeleri vaciptir.

Soru: Kurban bayramında 10 günlüğüne baba ve annesine sılayı rahim için giden misafir birine kurban vacip midir?

Misafirken keserse ve bayramın 2. günü kendi evine dönmesi gerekirse yeniden kurban kesmesi gerekir mi?

Cevap: Hayır, vacib değildir. Sefer mesafesi bir yere gitmeğe niyet eden birisi gittiği yerde 15 geceden az kalacaksa kurban kesmesi gerekmez. Keserse nafile olur. Vacip gibi sevap alır.

Yani mukimken kesilen kurban ile seferde iken kesilen kurban sevap bakımından aynıdır. Her ikisi de ibadettir. Mukimken öğlenin farzını 4 rekat kılan, seferde 2 kılar ama aynı sevabı alır, İnşaallah.

Kurbanını nafile olarak seferde kesen misafir, bayram günlerinde, kendi, asli vatanına dönerse tekrar kurban kesmesi gerekmez. Seferde kestiği yeterlidir. Ama seferde kesmeyen,  bayram günlerinde evine dönerse, maddi durumu da iyiyse kurbanını kesmesi gerekir.

Selam ve hürmetlerimle…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.