Nallıhan’da foto safari heyecanı

Nallıhan’da foto safari heyecanı

AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan öncülüğünde geleneksel hale gelen Nallıhan Kuş Cenneti’nde 5. Foto Safari Yarışması hafta sonu gerçekleştirildi. Foto Safari’ye çok sayıda doğa ve kuş fotoğrafçısı katıldı.

A+A-

150 FOTOĞRAFÇI KATILDI

Doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen ve 200’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan Nallıhan Kuş Cenneti’nde düzenlenen 5’inci Foto Safari yarışması yoğun bir katılımla gerçekleşti. Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜKÇEV) düzenlediği, koordinatörlüğünü AK Parti Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan’ın yaptığı ve Nallıhan Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen yarışmaya Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 150 fotoğrafçı katıldı.

DEKLANŞÖRLE AVLAYALIM

Programın açılışında konuşan Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan: “Nallıhan Kuş Cenneti Ankara’ya en yakın mesafede bulunan, Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri. Ülkemizde yaşayan 456 kuş türünün neredeyse yarısı burada konaklıyor ve ürüyor” dedi. Yaban hayatının korunması, nesli tükenen hayvan türlerinin gözetilmesi ve çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla Foto Safari’yi düzenlediklerini belirten Ceylan, Amaçlarının tetiğe değil, deklanşöre basarak avcılık yapılmasını özendirmek olduğunu söyledi. Bu konuda yapılan çalışmalar neticesinde ciddi bir bilinçlenme olduğunu ve Fotoğraf avcılarının ciddi anlamda arttığını aktaran Ceylan: “Buna vesile olmaktan gurur duyuyorum, canlıları öldürmeyelim ölümsüzleştirelim” dedi.

img_0658.jpg

SAFARİ İKİ GÜN SÜRDÜ

Kuş Cenneti’ndeki su seviyesinin korunması için çalışmalar yaptıklarını aktaran Ceylan, Sarıyer Barajı’nda elektrik üretiminin son iki aydır durdurulduğunu ve elektrik üretimi için gerekli olan suyun Kuş Cennetine aktarıldığını söyledi. Ağustos ayından sonra kavak ve söğüt ağaçlarının hava alması için su seviyesinin düşüreceğiz diyen Ceylan; kuşların araç sesinden ürkmemesi için yapılan 2 bin 600 metrelik tünel inşaatında da sona gelindiğini aktardı. Konuşmasını sonunda, Foto Safari’ye katılan yarışmacılara “RASTGELE” diyen Ceylan’ın deklanşöre basmasıyla yarışma başladı. 2 gün süren etkinliğe çok sayıda fotoğraf ve doğa tutkunu katıldı. 21 Haziran’da seçici kurulun yapacağı değerlendirme ile dereceye giren fotoğraflar belirlenecek ve dereceye girenlere toplam 20 bin TL ödül verilecek.

KUŞ CENNETİ HAKKINDA

Ankara'ya yakın mesafede tarihi İpek Yolu ve Ankara-Nallıhan yolu üzerinde Sakarya Nehri havzasında bulunan ve 1993 yılında koruma altına alınan Nallıhan Kuş Cenneti; Nallıhan Davutoğlan Mahallesi sınırları içinde. Geçiş yapan, kışlayan ve üreyen 200'e yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Sulak, çamur düzlükleri, ağaçlık, bozkır ve kayalık alanları ile çok çeşitli ekosistemlere sahip olduğundan pek çok türün beslenip barınmasına fırsat sağlıyor. Soyu tehlikede bulunan karaleylek Türkiye'de en çok burada görülüyor. Türkiye'deki 6 balıkçıl türünün tamamı ile 10 tür yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, bülbül başta olmak üzere 80 tür ötücü kuş, kara çaylak, leylek, gökkuzgun gibi türler en çok rastlanan kuşlar. Nesli tehlikede bulunan küçük karabatak, kaya kartalı, bıldırcın kılavuzu, yaz ördeği, ulu doğan, peçeli baykuş, küçük kerkenez, akkuyruklu kartal, balık kartalı, kara akbaba, gökdoğan burada görülüyor. Gökdoğanın Türkiye'de 30 üreme yerinden biri de burası. İstanbul ve Çanakkale boğazlarından gelen kuş göç yolu üzerinde bulunan alan, ilkbahar ve sonbaharda göç eden kuşların beslenmeleri, dinlenmeleri, barınmaları ve bazı türlerin üremeleri için uğrak yeri konumunda. İç Anadolu'nun en önemli sulak alanı olan, jeolojik yapısı ile açık laboratuvar niteliği sunan saha, çökelme ortamının özelliklerini yansıtan sarı, kahve ve kırmızımsı tabakaların üst üste tekrarlanması ile görsel açıdan da üstün bir peyzaj güzelliğine sahip.

KUŞ CENNETİ OBJEKTİFDE

Doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Nallıhan Kuş Cenneti 5. Foto Safari Yarışması’na ev sahipliği yaptı. 150’ye yakın fotoğraf avcısı 200’den fazla kuş türünü ölümsüzleştirdi. Safariye katılan fotoğraf ve doğa tutkunları keyifli geçen iki günün ardından çektikleri fotoğraflarla Nallıhan’dan ayrılırken bir daha seneye görüşmek üzere diyerek birbirleriyle vedalaştılar. Foto Safariye katılanlar keyifli vakit geçirdiklerini ve böylesine güzel deneyimi yaşadıkları için mutlu olduklarını ifade ettiler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.