Ozaki Yöntemiyle abisini ameliyat etti

Ozaki Yöntemiyle abisini ameliyat etti

Japon asıllı doktor Shigeyuki Ozaki kalp cerrahısında kendi yöntemini kullanarak bir ilke imza attı.

A+A-

Japon asıllı doktor Shigeyuki Ozaki kalp cerrahısında kendi yöntemini kullanarak bir ilke imza attı. Ozaki yöntemini Japon doktordan öğrenerek ,Avrupa’da ilk kez uygulayan Türk asıllı doktor Prof.Dr.Cem Alhan, Ozaki yöntemini kendisi gibi kalp cerrahı olan kalp hastası abisine uyguladı.

Japonya’da 12 yıl önce kendi yöntemini geliştiren 2bin 500’den fazla hastanın kendi kalp zarından yepyeni aort kapakçığına sahip olmasına neden olan ,Japon Doktor Shigeyuki Ozaki kalp cerrahı tarihine adını altın harflerle yazdırdı. İlk kez kendi yöntemini bulan Japon Dr.Ozaki ‘nin yanına gelen Acıbadem Maslak Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr.Cem Alhan bu yöntemi Dr.Ozaki’den öğrendi. Türkiye’ye gelen Ozaki, Avrupa’da tek eğitmeni olan Prof Dr.Cem Alhan’a eğitim sertifikasını verdi.

özekiler.jpg

 Ozaki yöntemini kendi gibi kalp cerrahı olan abisi Dr.Cumhur Alhan’a kalp aort kapağında sorun nedeniyle kardeşi Prof. Dr. Cem Alhan’a uyguladı. En önemli avantajının kişinin kendi aort zarından yani kendi dokusundan yapılarak,protez kapak kullanılmaması olduğunu ,bu şekilde vücuda yabancı nesne girmediği için enfeksiyon riski gibi problemlerin yaşanmadığını belirtti. Prof. Dr. Cem Alhan, Dr. Ozaki’nin, hastanın kendi kalp zarından kapak oluşturulması yönteminin devrim niteliğinde olduğunu belirtti.

“DOKTOR KARDEŞTEN DOKTOR ABİYE KALP AMELİYATI”

Yakın zamanda kendisine kanser teşhisi konulan Dr. Cumhur Alhan, kanser teşhisinin ardında aort kapağında problem olduğunu öğrendi. Kalp aort kapağındaki problem düzeltilmeden tedavi göremeyeceğini öğrenen Dr. Cumhur Alhan, kendisini, kendi gibi cerrah olan Ozaki yöntemini bilen kardeşi Prof. Dr. Cem Alhan’a bıraktı. Dr. Cumhur Alhan, “Aramızda yalnızca üç yaş fark var. Babamız ve abimiz doktordu, biz de onlardan ilham aldık. Fakat Cem, yalnız ailemizin değil bu memleketin de altın çocuğu diyebilirim.” şeklinde konuştu. Kardeşine çok güvendiğini ,o yüzden ameliyatı İngiltere’de değil Türkiye’de olmak istediğini söyleyen Doktor Cumhur Alhan,”Kendimi gönül rahatlığıyla kardeşimin ellerine teslim ettim.” ifadelerini kullandı.

  “KLASİK AORT KAPAK TAMİRİ YÖNTEMLERİNİ BİR KENARA BIRAKALIM”

Eski bir yöntem olan aort kapak onarımında ,aort kapağı çıkarılarak yerine protez kapak takılıyordu. Bu yöntemi, Ozaki yönteminden ayıran en önemli nokta, kapağın  değiştirilirken hiçbir yabancı nesneye maruz kalmadan kişinin kendi kalp zarından yapılıyor olması. En önemli noktalardan biride enfeksiyon riski teşkil etmiyor. Protez kapak kullanımı, bir süre sonra dejenere olarak tekrar ameliyat tekrarına neden olabiliyor. Prof. Dr. Cem Alhan, Dr. Ozaki’nin, hastanın kendi kalp zarından kapak oluşturulması yönteminin devrim niteliğinde olduğunu belirtti. Prof.Dr.Cem Alhan,” Ozaki yöntemi sayesinde onu kalp sağlığına kavuşturduk. Şimdi sıra diğer tedavilerinde…” Bir yıl önce aort kapağı ameliyatı olan Prof. Dr. Cumhur Alhan’ın lenfoma tedavisi ise halen devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.