Özgür Özel'den 'köpek düzenlemesi tepkisi: Binlerce candan tasarruf edemezsiniz!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye'de başıboş sokak köpeklerinin bir sorun haline geldiğini belirterek, "Tasarruf tedbirleri konusunda binlerce candan tasarruf edemezsiniz." dedi.

Özgür Özel'den 'köpek düzenlemesi tepkisi: Binlerce candan tasarruf edemezsiniz!
Yayınlanma:
Güncelleme:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ile CHP Genel Merkezi’ndeki makamında görüştükten sonra basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"YASAYI DESTEKLİYORUZ"

AK Partinin, hayati tehlike oluşturduğu gerekçesiyle, başıboş sokak hayvanlarının, özellikle de köpeklerin 30 gün içinde sahiplenilmemesi halinde “uyutularak”, yani enjeksiyonla öldürülmesine ilişkin yasal düzenleme hazırlığı devam ediyor. Buna ilişkin soruyu cevaplayan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Belediyelerimiz çalışmalarını tamamladı. Köpekler toplanıyor, barınaklara götürülüyor. Tedavi görecekler tedavi görecekleri yerlere, barınak imkanı olanlar barınaklara, hastalıklı ve terbiye edilemeyecek şekilde saldırgan olanların da uyutulması konusunda biz çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tedavi edilemeyen hasta hayvanlar uyutulacak. Saldırgan hayvanlar da uyutulacak. Bu konuda devletimizin yasa hazırlığı içinde olduğunu duymaktan da büyük bir memnuniyet duyduk. Yasayı destekliyoruz. Her gün bir köpek vatandaşlara saldırıyor. Yaşlılar camiye gidemiyor. Çocuklar okula gidemiyor. Kadınlar tek başına pazara gidemiyor. Bu konuya bir çözüm bulmamız lazım. "

"HENÜZ BİR TASLAK GÖRMEDİK"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel ise Türkiye'de başıboş sokak köpeklerinin bir sorun haline geldiğini belirterek, "Hem insan sağlığını hem de hayvan haklarını düşünmeliyiz. Henüz bir taslak görmüş değiliz. Taslak üzerinde çalışacağız." dedi.

"HAYVAN HAKLARI FONU KURULMALI"

Özel, TBMM’nin hayvan hakları için kurulan araştırma komisyonu raporunu örnek göstererek, şunları kaydetti:

"Bu raporda uzmanlar dinlendi. Raporda soruna bir müdahale var. Hayvan hakları fonu kurulmalı. Başta kısırlaştırılma olmak üzere birçok yöntem belirlendi. Meclisin kendi raporuna sahip çıkması. Bu fonun önemli gelir kalemlerinden biri de bağışlardır. Bu hayvanların yaşam hakkı vardır. Kurulacak böyle bir fona ciddi bağışlar yapılacağı aşikardır. Tasarruf tedbirleri konusunda binlerce candan tasarruf edemezsiniz. Kovid-19 döneminde sokak hayvanların popülasyonunda artış oldu. Sorun Türkiye'nin sorunudur."

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.