Erbaş: Sağlam binalar yapacağız

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Hem devletimiz hem milletimiz el birliğiyle yaraları sarma noktasında büyük bir gayretin içerisindeyiz. Bizler Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ilk andan, ilk saatlerden itibaren kardeşlerimizin yanında olduk” dedi.

Erbaş: Sağlam binalar yapacağız
Yayınlanma:

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Başkanlık yemekhanesinde iftar programı düzenlendi.

İftar programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, depremin acılarını hep birlikte hissettiklerini söyleyerek konuşmasına başladı.

"Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ilk andan, ilk saatlerden itibaren kardeşlerimizin yanında olduk”

Erbaş, şöyle konuştu:

“Hem devletimiz hem milletimiz el birliğiyle yaraları sarma noktasında büyük bir gayretin içerisindeyiz. Bizler Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ilk andan, ilk saatlerden itibaren kardeşlerimizin yanında olduk” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak depremden etkilenen illerde ilk andan bu yana sürdürdükleri hizmetleri aktaran Erbaş, “Deprem bölgesi dışından il müftülerimizi deprem bölgesindeki illerimize görevlendirdik. İmamlarımız, müezzinlerimiz, vaizlerimiz, Kur'an kursu öğretmenlerimiz, hepsi, Türkiye'nin diğer 71 ilinden depremin yaşandığı 10 ile akın ettiler. Şimdiye kadar 50 bin hocamızla alanda hizmet yürüttük. Şu anda alanda binlerce hocamız vatandaşlarımızın yanında. İnşallah en kısa zamanda yaralarımızı saracağız.”

"Tedbirimizi alacağız"

İslam’da tedbir, tevekkül ve duanın önemine vurgu yapan Başkan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cenab-ı Hak her türlü afetten, felaketten bizi, milletimizi, ülkemizi, devletimizi, bütün İslam alemini, bütün insanlığı muhafaza eylesin inşallah. Çok dua edeceğiz. Bizim inancımızda tedbir, tevekkül ve dua çok önemli. Tedbirimizi alacağız inşallah. Afetlere karşı tedbir almak ne demek onu hepimiz biliyoruz. Ev, bina yapanlar sağlam yapacak, sağlam yerlere yapacak, sağlam zeminlere yapacak, sonra tevekkül edeceğiz.”

“Cenab-ı Hak, birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin” niyazında bulunan Erbaş, “Vefat eden kardeşlerimiz inanıyoruz ki şehitlik mertebesine ulaştılar. Peygamber Efendimizin böyle bir müjdesi var. Göçük altında kalan, selde, denizde boğulan Müslümanlar şehitlik mertebesine ulaşırlar, hükmen şehit sayılırlar buyuruyor” şeklinde konuştu.

Konukların Ramazan ayını tebrik eden Başkan Erbaş, “Oruçlarınız kabul olsun. Geçmişlerinizin ruhu şad olsun. Depremlerde vefat eden kardeşlerimize rahmet olsun. Cenab-ı Hak sağlık, afiyet içerisinde bayrama kavuşmayı hepimize nasip eylesin. Hepinize davetimize icabet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun” dedi.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.