Şahin: Ankara gölge üretim merkezi değildir

Şahin: Ankara gölge üretim merkezi değildir

Ankaralı İş insanı ve endüstriyel tasarım uzmanı Banu Şahin Ankara'nın bu alandaki durumunu gazetemiz için değerlendirdi.

A+A-

Ankaralı İş insanı ve endüstriyel tasarım uzmanı Banu Şahin Ankara'nın bu alandaki durumunu gazetemiz için değerlendirdi. Ankara'nın endüstriyel tasarım alanında gölge bir üretim merkezi olmadığını vurgulayan Şahin şunları söyledi, “Ankara hakkında çok yanlış bir yargı var. Sanatta, üretimde finansta olduğu gibi; tasarımın merkezinin de İstanbul’un olduğu; hatta Ankara’nın neredeyse taşra olduğu gibi bir algı var. Ancak unutmayalım ki en ünlü sanatçılar, iş insanları, sanayiciler şu an İstanbul’da yaşasalar veya en büyük sergilerini İstanbul’da açsalar bile; ya kökenleri ya da eğitimleri Ankara’dan geçmiştir. Ayrıca hatırlatmak isterim ki gerçek mobilya sektörünün sadece Türkiye olarak değil; ihracat olarak da can damarı hala Ankara’dadır. Türkiye’nin en büyük cirosu hatta neredeyse tüm Türkiye’nin bu konudaki cirosunun yarısı Ankara Sitelerde dönmektedir. Ayrıca şehrin muhtelif bölgelerinde bulunan organize sanayi bölgeleri geniş hacimde üretim imkanı sunmaktadır. Üretim demek ürün demek ürün demekse tasarım demektir. Biraz iddialı bir cümle olacak ve bazı kesimleri kızdıracak ama Ankara eğitim ve üretimin merkezi; İstanbul ise işin makyajı, ticaretin ve paranın merkezidir” dedi.

ablala.jpg

ANKARA GERÇEK BİR ÜRETİM MERKEZİDİR

İstanbul’da yapılan ticaretin üretim merkezi Ankara ve Anadolu'dur diyen Şahin sözlerine şu sözlerle devam etti, “Ankara’nın her yere ulaşım yakınlığı olması sebebiyle gerek hammadde temini gerekse ürün sevkiyatı açısından birçok avantajı bulunmaktadır. Bu nedenle birçok Anadolu şehrine ulaşarak daha kısa zamanda daha kolay üretim ve sevkiyat yapabilme kapasitesine sahiptir. İstanbul’un liman ve turizm kenti olmasının avantajlarının yaratım, üretim konusunda çok fazla etkili olduğunu düşünmüyorum. İstanbul Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olabilir ama Ankara ve Anadolu tarihin beşiği olarak müthiş bir doku, devinim ve çeşitliliğe sahiptir. Bu çeşitliliğin gerek sanat gerek proje üretmek gerek yaratım konusunda etkili olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

engs.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.