Siteler esnafından hükümete destek

Siteler esnafından hükümete destek

Ankara Mobilyacılar Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, Mobilyacı esnafının ve Sitelerin artan ABD tehditlerine ve dövize karşı inatla üretmeye ve ekonomiye katkı sağlamaya devam edeceklerini dile getirdi.

A+A-

Tüm siteler esnafını Cumhurbaşkanımızın çağrısına uyarak döviz bozdurmaya beklediğini söyleyen, Ankara Mobilyacılar Odası Başkanı Taklacı, Ülkemiz üzerinde oynanan oyunun ve dolar bahane edilerek yapılan zamların, farkındayız, bazı kesimler tarafından hala piyasalarda gerginlik oluşturulmaya çalışılıyor, fısıltı ile çıkan seslere kulak verenler özellikle döviz girdisi yüksek olan ürünlerde kısıtlamaya giderek Türkiye’de algı yapılarak güvensiz bir ortam yaratılmaya çalışılıyor.

siteler-1-(1).jpg

ESNAFA CAN, EKONOMİYE KAN

Biz dövize ve küresel güçlere karşı üretmeye istihdam etmeye, dünden daha güçlü olarak devam edeceğiz. Siteler esnafı olarak “Al-Ver Ekonomiye Can Ver” “Dolar Bozdur, Vatan Bozdurma” diyoruz. Vatandaşlarımızı sağduyulu olmaya, döviz bozdurmaya çağırıyor, alışverişten geri durmamalarını diliyoruz. Yaşanan bu ekonomik savaşın Türkiye’ye daha da güç katacağına değinen Taklacı, vatandaşlarımız da devletimiz de yaşanan bu küresel ekonomik savaşı fırsata çevireceğine inanıyorum. Bundan sonra ülkemizde yerli üretime, yerli malına ve esnafa daha da önem verilecek. Sadece %15-27 oranında ithal girdisi olan mobilya ve ağaç işleri üretimi, yerli sermayenin önemli aktörlerinden en başında geliyor, mobilya sektörü ithalat girdisi olmadan ihracat yapılabilecek en değerli sektörlerden biri. Hem katma değeri yüksek, hem kaliteli, hem de dünyaca ünlü tasarımla üretiyoruz. El işçiliğine verilecek destekle fabrikaların ürettiği mobilyaların 10 katı katma değerle ihracat yapabiliriz.

MOBİLYA HAMMADDE ÜRETİCİLERİNE “ARTIK DURUN”

Başkan Taklacı, son dönemde döviz bahanesi ile yapılan hammadde zamlarına da değinerek Sunta, MDF Üreticilerine seslendi. “Mobilya hammadde üretimini tekelinde tutan sanayicilere sesleniyorum, döviz bahane ederek yaptığınız, döviz artışının kat kat fazlası (sunta, mdf, osb, kontraplak, sünger, boya vb.) zamları geri çekin. Özellikle yonga ve lif levha üreticileri, üretimde ithal girdinizin %20 civarında olduğunu biliyoruz. Buna rağmen dövize gelen her %5 lik artışta, siz malzemeye %15 zam yaptınız. Ülke ekonomisine destek vermekten çekinmiyorsanız, suni yapılan zamları geri çekin. Esnaf rahat bir nefes alsın iş yapsın hep birlikte üretimi artıralım.” Dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.