Soylu: Başkaları uyurken siz uyanık olacaksınız

Ankara’da aldıkları eğitimi başarıyla tamamlayan 693 çarşı ve mahalle bekçisi günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törende yemin etti.

Soylu: Başkaları uyurken siz uyanık olacaksınız
Yayınlanma:
Güncelleme:

693 bekçinin yemin töreninde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yapacağınız iş alelade bir iş değildir. Başkaları uyurken siz uyanık olacaksınız. Ailemiz, malımız, canımız, namusumuz sizlere emanet. Vatandaşımızın huzurlu uyuması sizlerin sorumluluğundadır” dedi.

Ankara’da aldıkları eğitimi başarıyla tamamlayan 693 çarşı ve mahalle bekçisi günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törende yemin etti. Yenimahalle Hasan Doğan Stadyumu’nda düzenlenen yemin törenine Ankara Valisi Ercan Topaca, Emniyet Genel Müdürü Erhan Gülveren, Ankara Merkez Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kip, İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, eğitimlerde görev alan Özel Harekât Şube ve Eğitim Şube Müdürlüğü personeli, bekçiler ve yakınları katıldı.

10 BİN YENİ BEKÇİ KADROSU AÇIYORUZ

Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Cumhurbaşkanımız bana bizzat 'ben yatarken sokakta bekçi düdüğünü duymak istiyorum. Vatandaşımız evde yatarken, sokakta birisinin onu beklediğini, huzurunun emin ellerde olduğunu duymasını istiyorum' dedi. Bunu talimat olarak kabul ettik ve çalışmalara başladık. Eskiden beri var olan kolluk gücümüzün kapasitesini arttırıp yeniden işlevlik kazandırıyoruz. 2016’dan itibaren 8 bin 182 çarşı ve mahalle bekçimizi göreve başlattık. Bugünde 700 arkadaşımız Ankara’da görev yapmak üzere yemin ederek göreve başlayacaklar. Halen 567 arkadaşımızın da evrak, sağlık raporu gibi işlemleri devam ediyor. Şimdi tüm Türkiye’de 7 bin kişilik bir alım daha yapıyoruz, ilanlara çıktık, cuma günü başvuruları başlıyor. İnşallah oradan da Ankara’ya biraz daha bekçi vereceğiz. 10 bin kişilik yeni bir bekçi kadrosu daha alınacak.

YAPACAĞINIZ İŞ ALELADE BİR İŞ DEĞİLDİR

Yapacağınız iş alelade bir iş değildir diyen Bakan Soylu, “Başkaları uyurken siz uyanık olacaksınız. Ailemiz, malımız, canımız, namusumuz sizlere emanet. Vatandaşımızın huzurlu uyuması sizlerin sorumluluğundadır. Artık siz bulunduğunuz mahalledeki her evin bir evladısınız. Siz o eski mahalle kültürümüzün, o büyük ailelerin yeniden oluşmasına, insanların rahatça birbirleriyle huzur içinde o mahallelerde yaşamasına vesile olacaksınız. Bu işin ucunda tehlike var, sorumluluk var, şehadet var, Allah’ın rızası var” dedi.

SUÇ İŞLEYEN KİŞİLERE KORKU SALACAKSINIZ

Ankara Valisi Ercan Topaca ise çarşı ve mahalle bekçilerinin gecenin karanlığında sokaklarda güvenin sembolü olacağını söyledi. Bekçinin düdüğünü duyan, görüntüsünü gören vatandaşların kendilerini daha emniyetli hissedeceğini kaydeden Topaca, bekçilerin vatandaşlara güven, suç işleyenlere korku salacağını dile getirdi. Her güvenlik görevlisi gibi bekçilerin de dikkat etmesi gereken hususların olduğunu aktaran Topaca, şunları kaydetti, “Öncelikle size emanet edilen caddeleri, sokakları, mahalleleri kendi gözünüz gibi koruyacaksınız, oralara sahip çıkacaksınız. Oralarda yasa dışı bir şeylerin olmasına asla izin vermeyeceksiniz. Dürüstlükten, adaletten ayrı olmayacaksınız. Mahalleli sizi gördüğü zaman rahatlayacak, her türlü tehlikeden emin bir şekilde işini yapacaktır. İnsanlara sevgi ve saygıyla yaklaşacaksınız, sevginizi her ortamda göstereceksiniz. Bu konuda hiç şüphemiz yok. Aldığınız eğitimle birlikte inşallah bunu sahaya da yansıtarak bizim işimizi kolaylaştıracaksınız” dedi.

AMACINIZ VATANDAŞA HİZMET ETMEK OLACAK

Emniyet Genel Müdürü Erhan Gülveren konuşmasında, vatandaşın huzur ve güvenini sağlamakla görevli olan Emniyet Teşkilatının özellikle son zamanlarda terörde destan yazdığını vurgulayarak asayiş hizmetlerinde de aynı iyileştirmeleri yapmaya devam ettiğini söyledi. Erhan Gülveren sözlerine şöyle devam etti, “Değerli bekçi ve meslektaşlarım üzerinizdeki elbisenin şerefinin daima en yüksek derecede olduğunu, daima tek amacınızın vatanımıza ve milletimize hizmet olduğunu ve sadece devlete biat etmeniz gerektiğini hiçbir zaman unutmayın. Sizin devlete olan biatınızın ve okulda öğretmenlerinizden almış olduğunuz eğitimlerin vatandaşlarımıza direkt huzur ve güvenlik sağlanması olarak döneceğinden hiçbir şüphemiz yok. Sizlere bu yeni görevinizde başarılar diliyorum” dedi.

SİZLER EMNİYETİN BİRER NEFERİSİNİZ

Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz da Türk Polis Teşkilatının 173 yıldır ülkemizde huzur ve güvenin teminatı olarak kendilerine verilen görevi başarıyla yerine getirdiğini vurgulayarak “Geçmişte bu ulvi vazifeyi polisimizle paylaşmış ve elde edilen başarılara büyük katkıları olmuş bekçilerimizin hükûmetimizce yeni kadrolar açılarak görevlendirilmesi kararlaştırılmıştır. Ataması yapılan çarşı ve mahalle bekçileri kurumsal tutum, davranış ve çalışma ilkeleriyle mesleğimizin gerektirdiği temel bilgileri edinme anlamında teorik ve pratik olarak yoğunlaştırılmış titiz bir eğitim programından geçirilmiştir” dedi. Görevlendirmelerinin hayırlı olmasını dileyen Servet Yılmaz bekçilere “Sizler artık Emniyet Teşkilatının birer neferisiniz. Teşkilatımızın sokaktaki gözü, kulağı; vatandaşımızın ise bekçi amcası olacaksınız. Varlığınızın bize güç katacağından şüphemiz yoktur. İlkeniz devletimize ve milletimize sadakatle hizmet etmek olsun” diye seslendi.

ÖZEL HAREKAT POLİSLERİ TARAFINDAN EĞİTİLDİLER

Ankara'da görev yapacak 693 çarşı ve mahalle bekçisi, Ankara Özel Harekat Şube Müdürü Eraslan Er'in hazırladığı eğitim programı ile göreve hazırlandı. Terör operasyonlarında görev almış uzman eğitmenler, bekçilere, spor, kondisyon, silah mekaniği, atış disiplini, gece ve gündüz atışı, gece ve gündüz silahlı olaylara müdahale, araç ve şahıs durdurma-arama, önlem geliştirme ve kişisel güvenlik tedbirleri gibi birçok alanda eğitim verdi. Çarşı ve mahalle bekçileri, yemin töreninin bitmesi ile sahaya inen aileleriyle sevinçlerini paylaştı. Aileleriyle kucaklaşıp fotoğraf çektiren bekçiler, Ankara'nın huzuru için yılmadan çalışacaklarını belirttiler. Tören, bekçilerin tören geçişi ile sona erdi.

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.