Türkiye Yazarlar Birliği'nden Azerbaycan'a destek

Türkiye Yazarlar Birliği'nden Azerbaycan'a destek

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rızayev’e destek mektubu gönderdi.

A+A-

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rızayev’e destek mektubu gönderdi.

Musa Kâzım Arıcan, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rızayev’e gönderdiği mektupta, “Haksızlığa karşı çıkmak kardeşliğimizi pekiştiriyor, bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Tarihimiz, edebiyatımız, medeniyetimiz işte bu sağlam hakikat, adalet ve hakkaniyet temelinde yükseliyor. Ermenistan’ın son saldırıları karşısında Azerbaycan’la Türkiye’nin yekvücut olması bütün Türk dünyasına örnek teşkil etmelidir.” İfadelerine yer verdi.

Bölgede barışın önündeki en büyük engelin Ermenistan olduğunu, Azerbaycan’a saldırarak genç yaşlı demeden sivilleri öldürmesinin ise savaş suçu olduğunu vurgulayan Arıcan bu insanlık suçuna karşı dünyanın tüm yazarlarının karşı çıkması gerektiğini belirtti.

“Dağlık Karabağ meselesi Ermenistan’ın saldırganlığının  sonucunda ortaya çıktı”

TYB Genel Başkanı Arıcan mektupta şunları kaydetti:

“Meselenin temelinde, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın topraklarının işgali olduğunu kimse hatırlamak istemiyor. “Dağlık Karabağ meselesi” Ermenistan’ın saldırganlığının sonucunda ortaya çıkan bir meseledir.  Çözümü için hiçbir milletlerarası kuruluşun bugüne kadar zerre kadar faydası olmamıştır. 

Uluslararası her meseleyi dün olduğu gibi bugün de müzakere yoluyla değil alışık olduğu savaş ve katliamlarla çözeceğine inanan; uluslararası hakkı- hukuku tanımayan, küresel güçlerin oyuncağı, suikastçı ve işgalci Ermenistan şunu iyi bilmeli ki; sivillere yönelik saldırılarla masum insanları öldürmek insanlık suçudur ve bu katliamların hesabını Uluslararası Ceza Mahkemesinde mutlaka verecektir.

“Ermenistan ve destekçilerini şiddetle kınıyoruz”

Bizler, Türkiye’nin yazarları, edipleri ve düşünce insanları olarak; Asılsız toprak iddiaları ile bölgede her zaman tehdit unsuru olan, huzuru bozan, masumları katleden Ermenistan'ı ve onları destekleyen, cesaretlendirenleri şiddetle kınıyoruz.

“Kardeşliğimiz ilelebet devam edecek”

Azerbaycan ve Türkiye dil, din ve kültür müşterekliği olan, iyi günde kötü günde birbirlerini destekleyen bir milletin iki ayrı devletidir. Bu gerçek, bu dostluk ve bu kardeşlik ilelebet devam edecektir. Türk milleti olarak, dün olduğu gibi bugün ve yarın da; bölgenin istikrarını korumak için büyük çaba gösteren, işgal altındaki vatan topraklarını savunan Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olacağız.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.