'Üniversite kampüslerinde sigara satışı olmayacak'

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Üniversite kampüslerinde sigara satışını…

'Üniversite kampüslerinde sigara satışı olmayacak'
Yayınlanma:
Güncelleme:

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda, editör ve muhabirlerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"AK Parti'nin yeni anayasa çalışması ne aşamada? Anayasa taslak metninin 1 Temmuz'dan önce TBMM'ye gelmesi söz konusu olabilir mi?" sorusuna Müezzinoğlu, "İnşallah 1 Temmuz'dan önce olacaktır. Mayıs sonuna kadar çalışma grubu çalışmalarını tamamlayacak. Kanaatim mayıs ortalarından sonra, mayıs sonu gibi MKYK'ya, MYK'ya gelir. Mayıs sonu itibarıyla da TBMM'ye sunulacak noktaya gelir." yanıtını verdi.

 "Türkiye'de bir eyalet sistemi düşünülmüyor"

Müezzinoğlu, "Başkanlık sistemi" tartışmalarına ilişkin, "Türkiye'de bir eyalet sistemi düşünülmüyor. AK Parti olarak biz düşünmüyoruz. Üniter yapının korunduğu, vatandaşın 10 Ağustos 2014'teki gibi başkanını seçtiği, büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanı nasıl seçiliyorsa, o şekilde başkanını seçtiği bir sistem." dedi.

Paralel Devlet Yapılanması ile mücadele

Bakan Müezzinoğlu, "Paralel Devlet Yapılanması"na ve yapılan operasyonlara dair bir soru üzerine, şöyle konuştu:

"Bir devletin yönetiminde farklı kanallara hizmet eden bir anlayışın olmasını devlet asla kabul etmez. Bu ülkeye, bu millete hizmet etmek için kurulan kurumsal yapıların, meşru kanallar dışında bir başka yere göbek bağından, akıl bağından, vicdan bağıyla bağlı olması asla kabul edilemez. Bunun için bu süreç, öyle veya böyle, kararlı bir şekilde, son noktaya gidinceye kadar devam eder ve etmelidir de. Bunu Türkiye 17 Aralık ve 25 Aralık'tan bu yana tüm kurumlarıyla çok kararlı bir şekilde yapıyor. Yer yer aksayan alanlar olabilir ama duyarlılığı ve takibi asla azalmaz. Her geçen gün de buradaki yapının ne kadar hain bir yapı olduğunu dün fark etmeyenler, bugün fark ediyor. Bu fark etmeler nedeniyle de bu süreç devam edecektir, etmelidir de."

"Sevk zinciri" için önce altyapı kuracağız"

Müezzinoğlu, sağlıkta sevk zinciri uygulamasının hayata geçirilmesiyle ilgili de "Önümüzdeki yıl ve gelecek yıl, bu yıla bin adet, gelecek yıla da bin adet güçlendirilmiş aile sağlığı merkezini projelendirdik ve yapımlarına başladık. Bu sistemi kurguladıktan sonra, 2017 sonuna kadar, sevk zinciri sistematiğini kurgulamayı konuşacağız." ifadelerini kullandı.

Sevk zinciri uygulamasının bir geriye gidiş değil, güçlü sağlık sistemini kurma anlayışı olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, "Bu altyapıyı kurmadan buna geçmeyi düşünmüyoruz. Önce altyapıyı kuracağız. Vatandaşımız önce aile hekimi randevusunu alacak." diye konuştu.

"Kampüste sigara satışı olmayacak"

Müezzinoğlu, "Üniversite kampüslerinde sigara satışını kaldırıyoruz. Kampüste sigara satışı olmayacak." dedi.

Avustralya'da hayata geçirilen sigara paketlerinde kara paket uygulamasının Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edildiğini belirten Müezzinoğlu, "İstatistiksel verilere göre, bu anlamda henüz daha faydasını sahiplenecek bir veri elimizde yok. Bir de uluslararası ticaret hukukunda davalık olunuyor. Çünkü, markayı yok hükmüne taşıyorsunuz. O nedenle, Bakanlar Kurulu'ndaki değerlendirmemizle, dünyada Avustralya'dan başka uygulayan ülke olmadığı için de gündemimizden çıkarttık." şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.