Erol Tosun

Erol Tosun

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hacıbektaş Kırşehir’dir, Kırşehir’e yeniden kavuşmalıdır

A+A-

Hacıbektaş’ı Veli Hazretleri’nin dergahının bulunduğu şirin ilçemiz Hacıbektaş ellili yıllardaki siyasal iktidarın (DP iktidarı) Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile Başbakanı Adnan Menderes’in Kırşehir’e karşı sevgili hemşerimiz ülkemizin dürüstlük timsali sayın Osman Bölükbaşı’ndan dolayı duydukları kişisel kinleri ve hırsları yüzünden dünyada tek örnek olan insafsız bir kararla Kırşehir il iken ilçe yapılmış, Hacıbektaş ilçemizde 50 plakalı zorlama vilayete bağlanmıştır. Bu uygulamayı yapan çarpık zihniyet şunu idrak edememiştir. Hacıbektaş halkı hiçbir zaman kendi ili olan Kırşehir’den koparılışını kabullenmemiş, zorla bağlandıkları 50 plaka ile sıcak bir bağ oluşturamamıştır.

Hacıbektaş halkının yönü, yüreği, kalbi her zaman Kırşehir de olmuştur. Çünkü bu tür kararlar halkla birlikte alınır ve uygulanır. Siz iktidar gücünüzü hırsınıza alet ederek halka rağmen bir karar alır ve bunu halka dayatırsanız bunu halkımız asla kabullenmez Hele hele Hacıbektaş-ı Veli Hz. nin öğretisini almış bu halk bunu hiç kabullenmez. Hacıbektaş’ı Veli Hz.’nin “Allah ile gönül arasında perde yoktur” düsturundan hareket eden Hacıbektaş halkı gönül dostluğunun kaynağı olan güzel ilçelerinin Kırşehir’ den ayrılmasını hiç ama hiç unutmamışlardır. Unutmayacaklardır.

Hacıbektaş halkı, köyleri ile birlikte; ekonomik, iktisadi, coğrafi anlamda Kırşehir’le iç içedir yan yanadır. Kırşehir’le bu kadar iç içe olan gönül dostu halkı Hacıbektaş-ı Veli Hz.’nin feyzinden nasibini almayan kindar bir zihniyet Hacıbektaş-ı, mızı Kırşehir’den kopardıklarını sanmışlar. Şu unutulmamalıdır ki Hacıbektaş halkı o yüce insanın felsefesinden ayrılmadıkları ve ayrılmayacakları gibi Kırşehir’den ve Kırşehirliler den de ayrılmayacaklardır ayrıca inadına bağlılıkları da günden güne fazla güçlenmektedir.

İşte buradan hareketle KIRŞEHİR’ in ilçesi dediğimiz ve asla kendimizden ayrı düşünmediğimiz, Hacıbektaş Eğitim ve Kültür Derneğimizle birlikte, Kırşehirliler Vakfı Başkanlığımız döneminde ortak projelere imza attık Siyasi sosyal ve ekonomik anlamda yardımlaşmalar başta olmak üzere birçok konuda iş birliğimizi sürdürdük. Ve ilk adım olarak Hacıbektaş’ın KIRŞEHİR’e bağlanması mücadelesi başlatarak bir meşale yaktık

Şimdi ise bütün KIRŞEHİR’li sivil toplum kuruluşlarının hep birlikte elbirliğiyle başlatılan bu harekete katkı koymaları gerekir. Hacıbektaş ilçemizle, ilçe yöneticilerimizle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve Hacıbektaş halkımızla yan yana, omuz omuza bu fitili ateşlenen meşaleyi alev topuna dönüştürmek olmalıdır. Bu birliktelikten ortak proje olarak Hacıbektaş ilçemizin gönlünün bağlı olduğu Kırşehir’imize coğrafi olarak ta kavuşması konusunda mücadele vermek örnek ve önder bir adım olacaktır. Bu konuda imza kampanyası başlatılmalı siyasilerden Hacıbektaş’da referandum yapılması yüksek sesle talep edilmelidir.

Dünya da yaşayan Hacıbektaşlıları Hacıbektaş-ı Veli Hz.’nin “Düşünce Karanlığına ışık tutanlara ne mutlu” sözleriyle selamlarken;

Kırşehirliler olarak kalbimiz, gönlümüz Hacıbektaş halkının yanındadır.

Gelin canlar bir olalım, Hacıbektaş’ımızı yeniden Kırşehir’e kavuşturalım,63 yılık hasreti bitirelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum