Aleyna Erzurumlu

Aleyna Erzurumlu

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Halk Ekmek isyanı

A+A-

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da geçtiğimiz ay ekmeğe zam yapıldı. 1 lira 75 kuruştan satılan ekmeğin fiyatı 50 kuruş zamlanarak 2 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. Üst üste gelen zamlardan vatandaş olayın farkına varamasa da gelen zamla birlikte aylık ekmek giderleri dudakları uçuklattı.

Ortalama bir aile günde 3 ekmek tükettiğini varsayarsak günlük 6.75 TL aylığa vurduğumuzda ise 202.5 TL oluyor. Gerçekten iyi para. Asgari ücretli geçinen bir ailenin giderleri kalem kalem hesaplandığında en başta ekmek gelmesi oldukça üzücü. Vatandaş temel ihtiyacı olan ekmeğin zamlanmasının ardından çareyi nerede ucuz ekmek var oraya koşarak bulmaya çalışıyor.

Diğer yandan Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası’nın sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada ekmeğe zam yapmayacaklarının müjdesini verdi. Paylaşımında “Değerli Ankaralılar, elimizdeki un stokları bitene kadar 250 gr ekmeği 1.25 TL’ye satmaya devam edeceğiz. Un stoklarımız bittiğinde güncel piyasa fiyatlarından 250 gram ekmek maliyet durumumuz yaklaşık değerlere ulaşacaktır” açıklaması yapıldı.

Bunun üzerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş günlük ekmek üretiminin 1 milyona çıkarıldığını ve Halk Ekmek büfelerinin Pazar günleri de hizmete devam edeceği müjdesini vermişti. Başkan Yavaş’ın bu açıklaması büyük takdir topladı.

Bir haberde gözüme çarptı. Halk ekmek büfeleri önünde uzun kuyruk oluşturan vatandaşın isyanını dile getirmişler. İddialara göre Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı olan Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası büfelere ekmekleri geç gönderip vatandaşları mağdur ettiği dile getiriliyor. Gün geçtikte büfe sayılarını arttıran Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Büfeleri ve Başkent Market hemen hemen herkesin mahallesinde veya evinin yakınlarında vardır muhtemelen.

Benim gözlemlediğim bir vatandaşın maksimum bekleme süresi 2 dakikayı geçmiyor. Zaten normal ekmek satan market veya ekmek fırınına girdiğimizde de aynı sıkıntı ile karşılaşabiliyoruz. Bunu çok büyütmemek, sansasyon yaratmamak lazım. Daha temkinli olmakta fayda vardır diye düşünüyorum.

Ankara’nın içinde sürekli ekmek sirkülasyonu zaten sağlanıyor ve büfelere ekmek yeterince dağıtılıyor. Sıra beklememek isteyen vatandaşlar zaten başka noktalardan alışverişlerini hallediyorlar. Bazı şeyleri çarpıtmamak lazım. Benim görüşüme göre insanlar mağdur edilmiyor diye düşünüyorum. Çünkü her bütçeye uygun ekmeği hemen hemen her fırın veya markette bulmak mümkün.

Yani haber yaparken bir tarafı karalamak, bir tarafı yüceltmek kimseye bir şey kazandırmaz. Benim asıl demek istediğim de budur zaten. Bütün dünyanın olduğu gibi ülkemizin de içinden geçtiği ekonomik sorunlarda vatandaşı daha fazla germenin anlamı yok. Sağlıklı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları