İlhami Şahin

İlhami Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Hangi üniversite ve hangi bölüm tercih edilmeli?

A+A-

YKS sonrası 24 tercihinizde hedef ve hayallerinize uygun bir üniversiteyi ve bölümü seçmeniz sizler için avantajlı olacaktır. Bazı adayların önceliği ilk etapta kendisine hitap etmesede bir üniversiteye yerleşmek ardından yeni duruma yeni çözümler üretmek oluyor. Kimi zaman bu çözüm arayışları adaylarının istedikleri şekilde sonuçlanmıyor. Bu nedenle tercih yapmadan önce kendinize şu kritik soruları sorabilirsiniz.

• Tercih edeceğiniz üniversite ve bölüm akademik olarak tatmin edici mi? Okurken zevk alacak mıyım, ilgi duyduğum bir alan mı? Eğitim hayatım boyunca hangi aktiviteler ve dersler daha cazip geldi? Açın bakalım şöyle akademik günlüklerinizi karıştırın. Rehber öğretmen ve diğer öğretmenlerinizden fikir alın.

• Yıldızlı maddemiz bu bölümden mezun olduğum takdirde mutlu olacak mıyım ve yapacağım işi severek yapabilecek miyim? Veyahut bu meslek ile uğraşan uzman kişiler ile görüşme, bilgi alışverişi, sohbet şansınız oldu mu? Nasıl bir tablo çizdiler sizlere, olmadıysa mutlaka bir plan doğrultusunda tercihler bitmeden görüşme yapılmalı.

• Üniversitenin bulunduğu konumu nasıl? Fakülte merkez kampüste mi yoksa bir ilçede mi yer alıyor? Kampüs yaşamı nasıl? Burası istediğim gibi bir kampüs mü?

• Bu üniversiteye gidersem barınma konusunda alternatiflerim neler olur. KYK yurtlarında ve özel yurtlarda barınma ile ilgili problem yaşar mıyım?

• Üniversitenin bulunduğu şehir de hayat standartları nasıl, kendi maddi imkanları ile üniversiteyi okumayı düşünen adaylar için iş imkanı var mı?

• Üniversitenin öğrencilere vaat ettiği sosyal ve akademik olanakları neler ve bu imkanlar gelecek planlarınız için sizlere hitap ediyor mu? Üniversitenin öğretim kadrosu, öğrenci değişim programları, dil imkanları, yurtdışı imkanları, eğer vakıf üniversiteleri için burs imkanları gibi bazı önemli kriterlere bakılmalısın.

• Bu üniversite ve bölümün kariyer olanakları neler, okumayı düşündüğün bölümün sıralarından kimler gelmiş kimler geçmiş ve şimdi nerede nasıl bir kariyere sahipler? Gelecekte seni nasıl bir kariyer bekliyor iş bulma konusunda zorlanır mısın? Önü açık bir bölüm mü?

Bu sorulara cevap arayarak kendimize başarı sıralamamız ve ilgi, isteklerimiz doğrultusunda çeşitli bölüm ve üniversite alternatifleri üreterek tercih sürecini başlatmış oluyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları