Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hani öncelik yayanındı?

A+A-

Ülkemizde bir farkındalık kampanyası başlatıldı. Araba kullanan kaç insan öncelik yayanın diyecek merak ediyorum. “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” sloganıyla trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla başlatılan kampanya Türkiye genelinde eş zamanlı olarak renkli görüntülere sahne oldu.

Amaç; Trafikte yayalara öncelik vermek ve insan hayatının ne kadar değerli olduğunu anlatmaktı sanırım. Ben öyle anladım veya öyle yorumladım. Çünkü benim için insan çok değerli ve çok kıymetlidir.

Ben kampanyayı anlamlı buluyorum fakat ülkemizde uygulanması biraz zor geliyor bana. Daha dün sabah yayalar için geçiş işaretlerinin olduğu bir kaldırımdan karşıya geçiyordum. Öncelik hani benimdi ya da ben öyle düşünüyordum fakat bu benim için düşüncede kaldı daha da öteye geçemedi.

Yolun ortasına geldiğimde otomobilin içindeki insan görünümlü varlık ne frene basıyor ne de bir korna çalıyor ki dikkatli ol ben geliyorum diye. Hiç umursamadan ağzında sigarasının dumanını tüttüre tüttüre son sürat üzerime geliyor. Ben son onda kenara çekilip canımı zor kurtardım. Hani öncelik yayalarındı, hani öncelik hayatındı.

Bizde trafik kuralları kimsenin umurunda değil ben buna başıma gelen bu olaydan sonra bir kez daha anladım. Hayatınız pamuk ipliğine bağlı ne yazık ki. Yani ben dikkat etmesem belki bugün hayatta olmayabilirdim. Onun için bu kampanyalardan önce okullarımızda trafik dersi mutlaka konulmalı ve bunlar bütün çocuklara iyi anlatılmalı belki o zaman sorunu çözebiliriz.

Düşünsenize öyle güzel bir ülkeyiz ki bir tanıdığımızı yolda gördüğümüzde “ne haber lan Ahmet diyerek üzerine araba sürüp hoş geldin” diyoruz. Hal böyle olunca söyleyecek çok söz kalmıyor. Bazen okuldaki eğitimde yetmiyor, insanın kendi kendini eğitmesi gerekiyor.

Bu kampanya güzel düşünülmüş ve insana değer veren bir hareket olarak başladı. İnşallah lafta kalmaz ve bunu bütün sürücüler kulaklarına küpe yapar da önce trafikte birbirimize değer ve saygı göstererek işe başlayabilirsek o zaman kampanya amacına ulaşmış olur.

Hayat kısa bir saniye sonrasını hiç kimse bilmiyor, bilemez de sadece yüce Allah bilir. Trafik kazalarında biliyoruz ki dünya birinciliğini kimseye kaptırmıyoruz. Her yıl binlerce insanımızı terörden çok kazalarda kaybediyoruz.

Dikkatsiz ve alkollü sürücüler yüzünden yüzlerce masum ve çok değerli insanlar hayattan koparılıyor. Bu kampanya umarım bir başlangıç olur ve gerekli farkındalığı gösterip bir gün benim başıma gelmez demeyiz umarım.

Hepinize sağlıklı ve sıhhatli kazasız belasız günler diliyorum. Biraz daha dikkat, biraz daha hoşgörü ve biraz daha sevgiyle birbirimize yaklaşalım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları