Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Harekata kısa bir mola

A+A-

Mehmetçiğin Suriye’nin güney sınırını terör unsurlarından temizlemek için 9 Ekim'de başlattığı Barış Pınarı Harekâtı başarıyla devam ederken bu işin PKK/YPG ile Amerika açısından işlerin istedikleri gibi gitmemesi üzerine Amerika, Türkiye ile masaya oturmak zorunda kaldı. Bunda hiç kuşkusuz Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı ve vakur duruşu büyük bir rol oynadı, desek yeridir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan öncekigün Ankara’ya gelen Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Beştepe’de kabul ederek Barış Pınarı Harekatı’nın bir süreliğine durdurulması konusunda 13 maddelik bir mutabakat imzaladı. Bu anlaşmaya olumlu bakanlar olduğu gibi olumsuz bakıp eleştirenler de oldu. Ama şurası kesin ki  bu işten kazanarak çıkan Türkiye olmuştur her şeye rağmen.

Anlaşmaya göre, Türkiye askeri operasyonuna –120 saatliğine, yani beş günlüğüne– ara verecek. Buna karşılık terör örgütü PKK uzantısı YPG güçleri Barış Pınarı Harekâtı'yla terörden arındırılması hedeflenen bölgeden çekilecek. Ancak Türk ordusu askerlerini Suriye'den çekmeyecek. Yani askerimiz orada hazır kıta bekleyecek ve her türlü saldırıya anında karşılık verecek. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Evet bu 13 maddelik anlaşmayı her yönüyle ele almak gerek. Kimine göre bu 13 maddenin bazıları bizim lehimize olmasına karşın, bazı maddeleri de bizim aleyhimize oldu deniyor. Evet bir anlaşma yapılırken, ortak bir noktada buluşmak gerekli her zaman. Hep benim dediğim olmaz ve olmuyor da. Yapılan anlaşmada ne kadar kendi lehine karar aldırabilirsen bu başarıdır.

Genel yorumlara ve genel kanıya baktığımızda bu anlaşmanın kazanını Türkiye olmuştur. Elbette eleştiriler olacaktır, elbette beğenmeyenler olacaktır. Fakat Türkiye’nin kararlı duruşu ve Mehmetçiğin Barış Pınarı Harekatı’nda başarılı olması işi bu noktaya getirmiştir.

Şunu belirtmek isterim ki, eğer kahraman Mehmetçiğimizin operasyonları başarılı olmasaydı şehidimiz ve zayiatımız fazla olsaydı, bu anlaşma bence olmazdı ve olmayacaktı. Biz  askeri operasyonlarda, onlardan ne kadar üstün olduğumuzu ortaya koyunca baktılar ki, iş kendilerinin istediği gibi gitmiyor, “Türkiye ile masaya oturalım” dediler. Çünkü yapacak başka bir şeyleri kalmamıştı.

Şuan için Barış Pınarı Harekatı’na kısa bir mola vermiş durumdayız. Zannetmeyin ki, bu kısa molada onlara rahat nefes aldıracağız. Bilsinler ki ,Mehmetçiğin nefesini enselerinden hissedecekler ve en ufak bir kalkışmada neler olacağını yakından biliyorlar. Neticede beş günlük sürenin sonunu beklemek lazım.

Zaman neler gösterecek? Bekleyip göreceğiz. Bu anlaşmanın nasıl sonuçları olacağını görmek için bir süre beklemek gerek. Şimdiden bir şey söylemek erken, fakat ben ülkemizin kazandığını düşünenlerdenim.

NE OLMUŞTU?

Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Ankara'daki temasları sonrasında varılan anlaşma ile Türkiye Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG'ye yönelik operasyonunu beş gün boyunca durdurma kararı almıştı. Anlaşma uyarınca 120 saat içerisinde YPG, sınırdan 20 mil yani 32 kilometre güneye çekilecek. Ayrıca YPG'nin silahları toplanacak ve bölgede kurulacak güvenli bölge öncelikli olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları