Nisa Ekici

Nisa Ekici

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hasadın isimsiz kahramanları

A+A-

Hasat sezonunun başlamasıyla birlikte mevsimlik işçilerde yollara düştü. Mevsimlik işçilerin hasat mesaisi yoğun şekilde sürüyor. Genellikle, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun sağladığı en temel sosyal haklardan mahrum durumda çalışan mevsimlik işçilerin zorlu süreci başladı. Birçoğu, yaşadıkları yerlerden uzakta iş bulup çalışmak zorunda kalıyor.

Sıcak havada yılmadan, yorulmadan, genci yaşlısı, sabahın erken saatlerinde çalışmaya başlayan tarım işçileri, akşam geç saatlere kadar çalışmaya devam ediyor. Kimisi çocukları için, kimisi çocuklarını okutmak için, kimisi evine sadece ekmek parası götürebilmek için canla başla mücadele etmek zorunda kalıyor. Tarım işçileri ucuz ve güvencesiz emeğin gerçek sahipleridir. Ürettiği değerlerle onlar toprağın ve hasadın isimsiz kahramanlarıdır.

Bu isimsiz kahramanlar her gün aynı yolu ve yolculuğu yapmak zorundalar. Çünkü evlerine döndüklerinde ceplerine koydukları kazançlar bir kışı mutlu geçirmenin garantisi olacak.

Her gün sabah saatlerde yol çıkan mevsimlik işçiler akşama kadar çalıştıktan sonra yeniden otobüslerle evlerine  geri dönüyorlar. İşçileri taşıyan dolmuş ve otobüslerde karşılaştığımız görüntüler çoğu zaman düşündürüyor.

Çocuklarını sırtına alanlardan tutun, azığını naylon poşetlere doldurup giden pek çok hayat gözlerimizin önünden her gün geçip gidiyor. Kimi üzgün, kimi süzgün kimisi de mutsuz görünüyor. Hepsinin çok yorgun olduğu ise aşikar.

Hayatın zorluğu yüzlerine ve gözlerine yansıyor. Belki de çalışmaktan değil de kendilerine atılan kaçamak bakışlardan yorulduklarını ve incindiklerini gözlerinde görmek mümkün.

Gözlerinden yansıyan hasret ve özlem bazen uzaklara dalıp gitmelerine sebep oluyordur muhtemelen.

Hayat herkes için çok zor. Özellikle evini, sevdiklerini belki de hasta anne ve babasını bırakıp gelenler için hayat bir kat daha da zor olsa gerek onların gözünden bakınca insanın yüreği sızlıyor.

Bu kısır döngü her gün aynı şekilde tekrar tekrar yaşanıyor. Ne diyelim hayatın içinde bunların tamamını bir şekilde hepimiz yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları