D. Doğan Kandemir

D. Doğan Kandemir

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Hasan Ulusoy

A+A-

Merhum Hasan Ulusoy’u 1993 Yılında tanımıştım. Hayati Karayol Belediye Başkanı, Hasan Ulusoy’da Kırıkkale Belediye’sinin Kültür Müdürü idi. Yüzbaşı Asım Yekeler Kırıkkale’de Gönül Dostlarını yönetiyordu. Günün birinde bir akşam Kaya Dibine gitmiştik. Oradan dönerken otobüse binmek üzereydik.  Ben “Keskinli Yetîmi” Kaya Dibi’nden dönerken Hasan Ulusoy’a saygı gösterdim, onun otobüse önce binmesini istedim.

1993 yılında ilk “Şiir Kitabım Dertli Dosya İçli Şiirler” adlı kitabımı yayımlamıştım.  Hasan Ulusoy, bana “Ağabey Sen Kitaplı Şâirsin, lütfen otobüse önce sen bin” demişti… Merhum Ulusoy, Mustafa Pekdoğan’nın Belediye Başkanı olduğu sırada, 2 kez “Kutlu Doğum Haftası” için Ankara’dan şâirler getirmişti.  Her nedense biz “Keskinli Yetîmi”yi her iki toplantıya da çağırmamıştı.  Merhum Ulusoy’un ikinci kez tertiplediği Kutlu Doğum Haftasına, çağrılmadığım hâlde ben de gittim.

Kutlu Doğum Haftasına çağırılan Şâirler’den Emekli Vâli Rızâ Akdemir, Cemal Safi, Erzurumlu Ahmet Coşkun ve adını bilemediğim bâzı şâirler de katılmışlardı. Biz Yetîmi, misâfirlere hoş geldiniz diyip, Kırıkkale Turizm ve Kültür Müdürlüğü’nün Salonunun ilk sırasına oturdum.  Ankara’dan gelen şâirler şiirlerini okudular amma onların şiirlerinin içinde kutlu doğumla ilgili herhangi şiir yoktu.  Kutlu Doğum Haftasına katılan şâirleri Erzurumlu Ahmet Coşkun tanıtıyordu ve Coşkun’u, ben Yetîmi ilk kez görmüştüm. Öyle sanıyorum Ulusoy, beni Coşkun’a tanıtmıştı.

En son Ahmet Coşkun, biz Yetîmi’den söz ederek, “Keskinli Yetîmi” bu bölgede tek başına hece veznini yaşatıyor” gibi sözler etti ve beni kürsüye çağırdı.  Kürsüye gelip Kutlu Doğum ile ilgili iki şiirimi okudum. Bu sırada akşam saat 22’yi geçiyordu. Kutlu Doğum Haftasına Belediye Başkanı Mustafa Pekdoğan ve İhsan Kayalak’da katılmışlardı. Ankara’dan gelen şâirlere plaket verildi ve onlar akşam yemeğine götürüldü. Ben Yetîmi’de Karşıyaka’daki evimin yolunu tuttum.  Cemal Safi 20 adet şiir kitabını Merhum Ulusoy’a verdi ve “bunları dağıt” dedi. Bende o kitaplardan birini aldım.

Bir kitap da orada hazır bulunan Kırıkkale Müftüsü Tâcettin Sevinç’e verildi ve böylece Kutlu Doğum Haftası toplantısı sona ermiş oldu.  Merhum Hasan Ulusoy’a Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyor, yer ve yurdunun cennet olmasını Allah’tan niyâz ediyorum. Ulusoy doğduğu yer Karaağaç köyünde Yüce Allâh’ın rahmet ve merhametine emânet edildi. Merhum Ulusoy 1997 yılında o sıralarda 17 yaş civârında olan oğlu Yusuf’un ölümüyle hayli sarsılmış ve İL gazete sin’de oğlu Yusuf için yazdığı şiiri yayımlamıştı.

7 Ekim 1977 târih ve 3503 Sayılı Kırıkkale İL gazetesi’nde yayımlanan Hasan Ulusoy’un oğlu Yusuf için yazdığı şiir’e karşılık, Ben “Keskinli Yetîmi”de bir şiir yazmış Ulusoy’a vermiştim. Yusuf Ulusoy bizim şiir günümüze katılmıştı. Hasan Ulusoy o şiirimi kitaplarının birinde yayınladı. İşte yazdığım o şiir aşağıda…

GELEMEZ HASAN

İnsan, istese de ölüm yolundan,

Gitti mi, gidenler gelemez Hasan…

Kadere inanmak doğrudur amma,

İnanmak acıyı silemez Hasan…

 

Dünyâ budur işte gülü neylersin?

Evlâdına yanar, figān eylersin,

Acın derindedir, dertli söylersin,

Ağlayan gözlerin gülemez Hasan…

 

Hayâlimde Yusuf koşup geziyor,

Varyozlar bağrıma değip eziyor,

Kader çizgisini Rabbim çiziyor,

İnsanoğlu bunu bilemez Hasan…

 

Gökten zembil ile devâ inmiyor,

Hayat kırbaçlıyor, acı dinmiyor,

İçimde yanardağ, netsem sönmüyor?

Ölüme gülenler, ölemez Hasan…

 

Geceler kısalsa, gündüzler uzar,

Kimseler bilemez kader ne yazar,

Tabipler derdine etse de nazar,

Yarana bir merhem çalamaz Hasan…

 

Eğer, doğdun ise bir gün ölürsün,

Kalanlar ağlıyor, bunu bilirsin,

Ecel’den kaçsan da döner gelirsin,

Ölüm’den kurtulan olamaz Hasan…

 

Ölümü bilirim, vallâhi haktır,

Genç iken ölenin yüzleri aktır,

Çağırıp Lokman’ı derdine baktır,

Billâhi bir çâre bulamaz Hasan…

 

Âh edip ağlayan analar çoktur,

Yüreği yanmayan babalar yoktur,

Ecel’in pençesi zehirli oktur,

Kimse bu acıyı alamaz Hasan…

 

Sesine ses veren, feryâdıma bak,

Rûhunu şâd eyle ağlama bırak,

Böyle söylesem de ederim merak,

Müslüman saçını yolamaz Hasan.

 

Hâne harâb olup çıram sönünce,

Herkes gibi tahta ata binince,

Evre, evre ben aslıma dönünce,

Çağırma “Yetîmi” gelemez Hasan…

8.10.1997 Kırıkkale “Keskinli Yetîmi Demir Doğan Kandemir” 7’inci şiir kitabımdan. 27.8.2017

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum