Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayat Eve Sığar

A+A-

Bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını sonrası hayatlarımızı evlerimize sığdırmaya çalışıyoruz, artık ne kadar sığarsa.

Uzmanlar ve Devlet yetkililerinin sürekli uyarı üstüne uyarı yaparak “Evinizde kalın, dışarı çıkmayın. Hayat eve sığar” demelerinin ardından vatandaşlar buna uymaya büyük gayret gösteriyor. Fakat belli bir kesim var ki, onların tehlike varmış yokmuş umurunda değil.

Gerçekten umurlarından değil ve olmuyor. Öyle bir vurdumduymazlık ki akıl alır gibi değil. Polis sokak sokak gezip anons yapıp uyarıyor “kendi sağlığınız için lütfen evde kalın” diye bu bile onları evde kalmaya ikna edemiyor.

Evet evde kalmak gerçekten zor, insanlara bazen hak veriyorum. Fakat bu dönemde evde kalmak ve buna uymak zorundayız. Çünkü dışarı çıktığımız andan itibaren tehlikenin nereden geleceğini bilemiyoruz.

Çünkü bu korona virüs öyle bir salgın ki bir insan, etrafındaki yüzlerce insana bu virüsü anında bulaştırıyor. Yani öyle lanet bir virüs ki her an kapınızı çalabilir. Onun için evde kalmak en güzel diyoruz.

Gerçekten zor evde kalmak... Sıkıntı, stres, hepsi bir arada. Hele bir de iki odalı bir evde birkaç kişi yaşıyorsa iş daha da zor. Ama yine de dikkatli olacağız ve evde kalacağız başka yolu yok bunun.

Sevdiklerimizi kaybetmemek, kendimizden başka dışarıdaki vatandaşlarımızı d a korumak için evde kalmak zorundayız. Hayat çoğu zaman eve sığmasa da onu sığdırmak zorundayız ve bu kuralı unutmamalıyız.

Hatta Sağlık Bakanlığı telefon uygulamasıyla korona virüs vaka takibi yapılacağını açıkladı. Düşünün teknoloji bu kadar ilerdeyken evde illaki yapacak bir şeyler buluruz.

Önceki gün Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca basın toplantısında “Bakanlık olarak Covid-19 vakalarının tespit ve takip edilebilmesi için 'Hayat Eve Sığar' adlı bir cep telefonu uygulaması geliştirdiklerini” söyledi.

Yani artık hasta olup iyileşenlerin durumu  evden “Hayat Eve Sığar Uygulaması” vakaları tespit ve takip  edilecek. Bizlerde evlerimizde kalarak kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için elimizden gelenin en iyisini yapalım. Bu belayı hep birlikte yeneceğiz inşallah…

Koronavirüssüz, sağlıklı günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları