Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayata +1 başlamak

A+A-

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü bütün dünyada olduğu ülkemizde de çeşitli etkinlikler ve programlarla kutlanıyor. Yani bu günün anlamlı kılmak isteyen binlerce, milyonlar insan kendince sosyal paylaşım aracılığı ile bu güzel günde onlara destek olup yanlarından olduklarını ortaya koyuyorlar.

Hayata +1 önde başlamak gerçekten çok güzel ve çok anlamlı bence. Çünkü bir adım önde olmak her zaman iyidir her zaman keyiflidir hele hele de karşınızda böyle özel bir birey olursa. Hayatımızın her alanında olması en büyük dileğim ve isteğimdir. Sanırım bunu binlerce insan benim gibi istiyordur.

21 Mart “Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” tüm dünyada çeşitli etkinliklerin hayata geçtiği ve gözlerin de doğal olarak Down Sendromlu bireylere çevrildiği gün olarak sürekli gündeme gelir ve gelmeye devam edecek. Fakat bu anlamlı günü daha anlamlı kılmak onlara ve onların hayatına yapacağımız dokunuşlarla anlam kazanıyor aslında.

Ülkemizde bir zamanlar bu durum hastalık olarak görülür ve aileler böylesine özel ve güzel çocuklarını sokağa çıkarmak dahi istemezlerdi. Çünkü bu güzel çocuklara insanların bakışı ve davranışı çok farklıydı. Sanki onlar hasta ve rahatsız diye görülür, onlardan uzak durulmaya çalışılırdı. Fakat insanın kendi başına gelince anlıyor bu durumun bir hastalık olmadığını.

Ülkemizde Down Sendromlu bireylerin en büyük sorunu eğitim ve istihdam kuşkusuz. Çünkü bu çocukların çok fazla eğitim alabilecekleri kurum yok sadece özel eğitim merkezleri var ve bunların da verdiği eğitim bir yere kadar.

Son yıllarda devletimiz onlara çok güzel imkanlar ve şartlar sunuyor. Onlar için özel eğitim merkezleri açıp onları hayata kazandırmaya ve toplum içine çıkmaya daha çok teşvik ediyor. Artık ailelerde böylesine özel ve güzel çocuklarını rahatça dışarıya çıkarıp onların topluma kaynaşmasına yardımcı oluyorlar.

Bizler sağlıklı insanlar onların hayatını nasıl kolaylaştırırız, onlara daha çok nasıl yardımcı oluruz diye kafa yormalıyız. Çünkü onlar bu toplumun bir parçası ve hayatımızın her anında olmalılar. Onları görmezden gelemeyiz. Temiz ve güzel yüzlü bu çocuklarımızı her daim hatırlayalım ve yanlarından olayım bu yeter onlara.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları