Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayırlısı oldu

A+A-

Bütün dünyayı etkisi alan ve onbine yakın insanın hayatını kaybetmesine neden olan korona virüs sonrası hayatın her alanında alınan tedbirler en üst seviyeye çıkarılmış durumda. Bu tedbirlerden spor sektörü de nasibini aldı.

Geçen haftaya kadar dünyanın pek çok ülkesinde bütün spor müsabakaları iptal edilip ileri bir tarihe ertelendi. Türkiye’de ise geçen hafta hemen hemen bütün branşta maçlar seyircisiz şekilde oynandı ve bu hafta da oynanması bekleniyordu ki yeni bir karar alınıncaya kadar.

Perşembe akşamı üzeri Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı'nın yanı sıra Kulüpler Birliği Başkanı ile Ankara'da bir toplantı gerçekleştirerek son gelişmeleri ve alınacak tedbirleri birlikte masaya yatırdılar ve ortak bir karara vardılar.

Kasapoğlu toplantının bitiminde kameralar karşısına çıkarak yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleştirilen Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı’nda ve akabinde yapılan görüşmeler neticesinde; hentbol, voleybol, basketbol ve futbol liglerinin tamamının salgına yönelik alınan tedbirler kapsamında ertelenmesine karar verilmiştir” diyerek son noktayı koydu.

Alınan bu kararların ardından artık önümüzde yeni bir dönem başlıyor. Bu dönemin hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu sıkıntılı dönem çok kısa sürer ve bu virüs belasından en kısa sürede kurtuluruz da hayat normale döner, spor müsabakaları yeniden başlar ve insanlar çok sevdiği takımlarının maçlarını yeniden tribünlerde coşkuyla, heyecanla izler.

İnsan hayatı ve insan sağlığı her şeyin üstünde gelir mutlaka. Evet bu virüs nedeniyle birçok sporcuda korona virüse rastlandı ve yapılan testlerinin pozitif çıktığı açıklandı. Hal böyle olunca bütün sporcular kendilerini bir anda bu riskin içinde buldular ve hayatlarından endişe etmeye başladılar ve hepsi de haklı.

Evet birçok sporcunun milyonlarda dolarlık reklam ve sponsorluk anlaşması var. Bunların hiçbiri bir insanın hayatından daha değerli olamaz ve olmamalı da. Bütün maçlar ertelendiğine göre sporcular ya evlerine gidip kendilerini karantinaya alıp sağlıklarını koruyacaklar ya da memleketlerine gidecekler.

Ülkemizdeki yabancı sporculara gelince onlar kendi ülkelerine nasıl gidecek orası muamma. Çünkü birçok ülke başka ülkelerden kendi vatandaşı dahi olsa kabul etmediği gibi risk almak istemiyor. Bence bizim ülkemiz birçok Avrupa ülkesinden daha güvenli ve risk daha az. Ben onların yerinden olsam Türkiye’de kalırdım inanın.

Evet artık bundan sonrası sporcuları kalmış durumda. Kulüplerimiz bu sporculara muhtemelen uzun süreli yani liglerin yeniden başlayacağı güne kadar süresiz izin verecekler ve kamp programlarını, antrenmanları iptal edecekler.

Sporcular kendilerini dinç ve zinde tutmak için büyük bir gayret gösterecekler kuşkusuz. Öte yandan kulüplerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar ne olacak orası belli değil ve önlerini göremiyorlar. Devlet bu konuda bir yardım paketi de onlar için açıklar mı bekleyip göreceğiz.

Belki böylesi daha hayırlı oldu ve sporcu sağlığını korumak en büyük görev olacaktır. Zaten geçen hafta oynanan birçok maçta yabancı sporcular sahaya dahi çıkmadı ve oynamak istemedi. Bunun üzerine en güzeli yapıldı ve bütün ligler tatil edildi hayırlı olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları