Aysel Ayşe Aygün Özer

Aysel Ayşe Aygün Özer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hazreti Ömer

A+A-

aysel-ozer-001.png

Benim gibi okuyanınız mutlaka vardır. Yazıma başlamadan kısaca kendimden bahsetmek isterim bizim gelenek ve kültürümüzde her şeyin yeri ayrıdır çocukluk çağlarımda hiç unutmam evimizde beni meraklandıran bir babamın kitap dolu olan kütüphanesi vardı bir de annemin misafir için hazırladığı oda.

Bu iki yer beni çok mutlu ederdi. O kitaplarda ne yazdığını çok merak ederdim bazen karıştırır okumaya çalışır bazen de sayfalarını karalardım canım babam her akşam bize birer sayfa okurdu çok etkilenirdim ve o zamanlardan şükretmeye başladım iyi ki dinim İslam kitabım Kur'an dedim ve Peygamberim Hazreti Muhammed Mustafa bu kitaplardan birkaçını Ben de okudum dört büyük halife, Altıparmak Peygamberler Tarihi, Büyük İslam İlmihali, Kuran'ı hakim ve meali Kerim, Hazreti Ömer, Hazreti Osman.

Ve daha niceleri hepsini ezberlemek mümkün olmasa da aklımda bazı kısımları kaldı ve bugün ben de bildiklerimi tekrar okuyarak ve gözden geçirerek sizlerle paylaşıyorum sizlerle paylaşırken de tekrar büyük bir heves ve sevgi ile bu kitapları açıp okuyup güzel bir şekilde sizlere sunmaya çalışıyorum...

Şimdi yazımıza geri dönelim

Allahu Teala dört ana maddeyi yani ateş, su, hava ve toprağı Hazreti Ömer'e Multi kıldı zamanında medine-i Münevvere de bir zelzele oldu halk korktu Hazreti Ömer halkı topladı minbere çıkıp hutbe okudu hutbede. Resulullah’tan (sallallahu aleyhivesellem) duydum.

Yerin zelzelesi iki şeyden olur. Biri zina diğeri ise zulüm etmektir. Zina ve zulüm aşikar olursa yer buna takat getiremez. Hak Teala Hazretlerine yalvarır inler ve sallanır bu hak Teala'nın zina ve zulüm yapan insanları helak etmesine kadar devam eder buyurmuştu.

Şimdi ben tövbe ettim sizde Tövbe edin dedi herkes tövbe etti.

Hz. Ömer kamçısını yere vurdu yer sen tövbe edenlerin altında sallanıyorsun eğer sakin olmazsan bir kamçı vururum onu kıyamete kadar  söylerler buyurdu.

Yerin sallanması durdu Hz. Ömer hayatta iken bir daha sallamadı Hz. Ömer müsahhar oldu boyun eğdi bahusus yer Hazreti Musa Aleyhisselam'ın emrine de boyun eğip kâr ün u yutmuştu.

Rüzgarın Hazreti Ömer'e itaat etmesi daha önce anlatıldığı gibi Hazreti Ömer'in hutbede

Ya sâriye dağa dağa sözünü nihavent bulunan Sariye Hazretlerine götürmesi idi bahusus Rüzgar Süleyman'ı aleyhi ve sellem emrinde idi ateşin Hz Ömer'in emrinde olması şöyledir

Yemen yolu üzerinde Çah-ı Aden bir kuyu vardı. İçi ateş ile dolu idi o kuyunun üzerinden geçen yanardı bu kuyu. Hz Ömer'e haber verdiler devlet ve saadetle kuyunun başına geldi kamçısı ile kuyuya vurdu Ömer'in kamçısından korkmuyor musun ümmeti Muhammed'e (sallallahu aleyhi ve sellem )yakıyorsun buyurdu Ateş kuyuya girip gaib oldu kıyamete kadar o Ateş oradan çıkamaz

Alimlerin bir kısmı o ateşin Ashabül Eyke ye indirilen ateşten kaldığını söylemiştir...

Evet sevgili okuyucularım Rabbim hepimize hayırlı ömür sağlıklı yaşam Onun bize emrettiği şekilde yaşamayı nasip etsin onun sevdiği ümmetlerden olmayı nasip etsin.

Diğer yazılarımda buluşmak umuduyla hepinize hayırlı günler dilerim Allah'ın selamı üzerinize olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları