Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hepimiz sorumluyuz

A+A-

Dünyanın başına bela olan ve ülkemizi de yakından ilgilendiren korona virüs belası yeniden hortladı daha doğrusu yeniden çıkışa geçti. Bu işte hepimiz sorumluyuz ve el birliği ile yeniden başımıza bela ettik.

Tam bitti, bitiyor derken korona virüs vaka sayısında artış gerçekten korkutuyor. Haftalık corona virüs tablosu "covid19.saglik.gov.tr" sitesinden açıklandı. Buna göre, 4-10 Temmuz'da 117 bin 95 olan haftalık vaka sayısı 226 bin 532'ye yükseldi. Günlük ortalama vaka sayısı ise 32 bin 362 oldu. 11-17 Temmuz haftasında corona virüsten 96 kişi hayatını kaybetti, 124 bin 732 kişi ise iyileşti.

Yani günlük vaka sayısı 32 binin üzerine çıkmış durumda. Bu işin sorumlusu biziz. Yani el birliği ile vakaların artışına sebep olduk. Hepimize geçmiş olsun. Böyle giderse vaka sayısı daha artacaktır hiç kuşkum yok.

Devletimiz her türlü tedbiri alıp vatandaşının yanında olup onu korusa da vatandaş kendini korumadı veya koruyamadı. Daha doğrusu vatandaşın hiç umurunda bile olmadı. Aman korona virüs bitti bundan sonra rahat rahat takılırız, salına salına gezer tozarız derken gelinen nokta hiç iç açıcı değil.

Tamam virüs bitti artık özgürce takılırız, maskemizi çıkarırız nasıl olsa bana bir şey olmaz diye diye gelinen son nokta bu. Devletimiz ne dedi kendinizi korumak için ulaşımda, kalabalık yerlerde maskenizi takın diyerek uyarmıştı.

Biz ne yaptık? Aman maskeden de sıkıldım, eve kapanmaktan da sıkıldım yeter artık dedik. Ben çok sağlıklıyım, ben turp gibiyim bana korona virüs ne yapacak diyenlere gelsin bu son vaka artışları.

Ölüm sayıları arttı, hastanelerin yoğum bakımları yeniden dolmaya başladı. Bunu da yine elbirliği ile başardık. Hepimizi tebrik ediyorum. En çok sevdiklerimiz bu virüs yüzünden elimizden kayıp gittikten sonra ancak ciddiye alıyoruz. Ne acı bir durum değil mi?

Çılgınca eğlenceler, sıfıra inen mesafeler, temizlik zaten umurumuzda değil, hal böyle olunca vaka sayılarının artması hiç şaşırtıcı gelmedi bana. Sanırım yakın zamanda yeniden kapanmalar ve belli alanlarda yine maske takma zorunluluğu gelecektir bundan yana kuşkum yok.

Her ne kadar Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca yeni kapanmalar ve yasaklara gerek yok diyor ama bunun pek samimi olduğunu söylemem zor. Bence Sayın Bakan içinden geçeni söylüyor ama gerçekler acı biber gibi karşımızda duruyor.

Netice vaka artışlarının sorumlusu biziz ve buna da razı olmamız gerek. Sevdiklerimizin elimizden bu virüs yüzünden kayıp gitmesini istemiyorsak kurallara uyup maskemizi takıp mesafemize dikkat etmemiz gerekiyor başka yolu yok. Sağlıklı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları