Azra Naz Topcu

Azra Naz Topcu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Her insan potansiyel bir girişimci midir?

A+A-

Her yeni günün dünden farklı, yarının ise bugünden bağımsız olacağını bilerek uyanıyoruz. Pandemiyle birlikte; Değişiyoruz. Hayatlarımıza dahil olan birçok kavram, yaşam biçimi ve alternatifi beraberinde getiriyor tabi ki, bu değişim... Bu kavramlardan biri veya birkaçı şu aralar çok sık duymaya başladığımız: 21.Yüzyıl yaşantısı, yeni dünya düzeni, girişimcilik, sermaye, ekosistem, yeni bir hayat hayali, hibrit çalışma modelleri v.b. birçok şey.

Yeni dünya düzeni ve işleyişi içerisinde ilk sormamız gereken soruysa: Her İnsan Potansiyel Birer Girişimci Midir? Oluyor, şu sıralar. Peki, neden bu soru, nasıl bir girişimci, what girişimci gibi pek çok sorunun cevabını bulabileceğiniz bir yazıyla sizi baş başa bırakmak istiyorum. Umarım her şeyi başlatan o küçük kıvılcım olur bu yazı sizin için:)

Girişimcilik, Girişimci nedir peki? Hayatta ki her şeyin olduğu gibi bu sorunun da kalıplaşmış ve birçoğumuzun -gazetelerde, reklam panolarında, çevremizde ve o kurumsal firma bültenlerinde- görmeye alıştığı cevabını ve kendimce doğru bulduğum açıklamasını şöyle yapayım: Bence Girişimcilik; bir kurtuluştur (memuriyetten, sabah 8-akşam 6’dan), yeni bir hayattır, ikinci bir ekonomik kaynaktır, kendi işinin patronu olmaktır, özgürlüktür; paradır gibi şeyler söylemeyeceğim. Girişimcilik: Küçük bir kıvılcımın; ama güçlü dayanakları olan bir fikrin (iş fikri, proje fikri, uygulama fikri vb.) kıvılcımın hayata geçmesi için yapılan en küçük adımdan, en büyük adıma yani tamamen yaşam tarzınızı değiştirmeye kadar uzanan kocaman bir yoldur. Evet, bazen büyük bir heyecan olu verir bu kıvılcımın hayatımızda oluşturacağı değişim, bazense özgürlük belirtisidir, karlı bir yatırım, para kaynağıdır ama yalnızca; özgürlük, ikinci bir finans kaynağı veya kurtuluş değildir girişimcilik, olmamalıdır da zaten. Girişimci ise düşünceyle başlayan ve uygulamaya, değişime, girişim ekosistemini yaratmaya kadar olan tüm aşamalarda inandığı ve olmasını istediği şeyin peşinden giden bilinçli ve farklı farkındalıklara, özelliklere sahip kişidir. Ve bana kalırsa her Girişimci en az Girişim fikri kadar değerli ve kıymetlidir. "Bir puzzle yaparken puzzleın bütününden önce gelir her bir parçanın değeri."

Peki, alışıla gelen, o internet cümlesiyle nedir “Girişimcilik” ve “Girişimci?”, “Girişimcilik Kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır, mal ve hizmet üretimi yapmak amacıyla üretim unsurlarını en kazançlı koşullar altında bir araya getiren kişi ise Girişimcidir, o meşhur kitap cümlesiyle.” Evet, artık Girişimcilik ve Girişimci hakkında bazı şeyleri biliyoruz. Şimdi başa dönelim:

Her İnsan Potansiyel Birer Girişimci Midir? Verilen iki farklı açıklamada ki tanımlardan herhangi birine uyar mı her insan da diyebiliriz aslında. Size, sorunun cevabını verirken yardımcı olması için girişimcide olması gereken özellik ve nitelikleri, birkaç satırla açıklamak isterim:

-Kriz Yönetimi, Zaman Yönetimi, İş ve Fikir Yönetimi, Finansal Yönetim Bilinci, Ekip Yönetim ve Motivasyonu gibi beceriler,

-Lider, öngörülü, cesaretli, kararlı, inançlı, çalışkan, hırslı, programlı, aktif, yaratıcı, üretken, meraklı gibi nitelikler

-Ekip ruhuna sahip, motive, yılmayan, başarısızlıktan korkmayan, birçok alanda çalışabilen, yenilikçi, inovatif, dünya çapında dünyayı ve çevresini gözlemleriyle analiz edebilen, Bilgi edinmeye açık, iletişim becerisi yüksek, yenidünya özelliklerine ve ikna kabiliyetine sahip gibi özellikler; girişimci kişide olması gereken özellik ve kavramlardan bir veya birkaçıdır. Peki, bu özelliklerden hepsi veya hiçbiri olmasa Girişimci olunmaz mı? -Hayır, tabi ki olunur. Bu özellik ve kavramların birçoğu kazanılan ve öğrenilebilecek kavramlardır. İşte tam da bu yüzden bence her insan potansiyel birer girişimcidir.

UNUTMAYIN, “Başarılı olmanın tek yolu başlangıçta bir sürü hata yapmaktan geçer…”

Sergey Brin

Her şey ufak bir kıvılcım ve farklı bir bakışla başlar. Sen yeter ki inan!

Peki, sizce sorunun cevabı ne?

Mutlu, sağlıklı, keyifli günler yaşamamız dileğiyle...

Mutlu günler dilerim

A.N.T

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.