Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hocalı soykırımının 25. yılı

A+A-

Ermenistan işgalçı devlet olarak Uluslararası hukuku hiçe sayıyor, Azerbaycan’a karşı soykırım siyasetine devam etmektedir.  Dünya tarihinin en kanlı sayfalarından olan Hocalı soykırımı trajedisinden 25 yıl geçmiştir. Dünya devletleri uzun yıllardır Azerbaycan’a karşı yapılmış soykırıma suskunluğuna devam etmekte. Neredese tecavüzkar Ermenilere havadarlık etmekteler. Çok adaletsiz bir çağda yaşıyoruz.

Hocalıda sivil insanlar genelde hayvandarlıkla uğraşmışlar. Gece vakti, yani 1992 yılı 25-den 26-na geçen gece vaktı, Ermeni teröristleri ve Sovyetlerden kalma 366. Alay askerleriyle birlikte Hocalıya saldırmışlar. Evlere girmişler, aile üyelerini tek-tek çeşitli yöntemlerle kesmiş, vahşice doğramışlar. Gaddarca, düşmanca, tıpkı II. Dünya harbinde Alman nasistlerinin yaptıkları gibi işgence verilerek sivil insanları yok etmişler. Canını kurtaranlar ormanlara dağılmışlar. Soğuk şahtalı gecede donup ölenlerin sayı fazla olmuştur.

ERMENI KATILLERI SOYKIRIM YAPTILAR

Evler yakılmış, okullar, kültür merkezleri yok edilmiştir. Bilancosu çok ağır: 613 sivil öldürülmüştür, bunlardan 106 kadın, 63 çocuk, 70 ihtiyar dedeler, neneler idi. 1275 insan esir alınmış, onların izleri günümüze dek bulunamıyor. 8 aile topyekun yok edilmiş, 25 çocuğun anne-babaları yok edilmiş; 130 çocuğun aile reislerinden biri öldürülmüştür.. Ermeni katilleri insan hukukunu, ayrıca temel hak sayılan yaşamak hukukunu kütlevi şekilde pozmuşlardır. Ermeni katilleri bununla da yetinmediler, Dağlık Garabağ bölgesi dışındaki Laçın, Kelbecer, Ağdam, Cebrayıl, Füzuli, Gubadlı ve Zengilan  illerimizi de işgal etmiş, burada resmen etnik temizleme vahşiliğini yapmışlardır. Ermeni cellatlar, başta S. Sarkisyan, R. Kaçaryan olmakla topraklarımızın yüzde 20sini işgal etmiş ve 20 bin sivil insanlarımızı öldürmüşler.

Dünya devletleri bu soykırıma suskun kaldılar, fakat BM Baş Meclisinin almış olduğu dört kararı vardır. Sivil insanlarımızı katle yetiren, suçsuz soydaşlarımızı vahşi yöntemlerle yok eden Ermeni terörçularının, yani Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Azerbaycan topraklarından hemen, şartsız çıkmalılar, diye. Bu kararda sivillere karşı soykırım yapıldığına işaret ediliyor. Fakat soykırım hadisesinden 25 yıl geçiyor ve Hocalı soykırımı siyasi-hukuki statüsünü almamıştır. Soykırımı yapanlar hakkında cinayet işi kaldırılmamış, dünya devletleri başlarını sallıyor, fakat siyasi kıymet vermekte acizler. Ama bu acizlik mi? Hayır elbette. Bu sadece Hıristiyan devletlerin Müslüman ırkına karşı haince, düşmanca davranış biçimidir. Dünya böyle kalmaz, hak, adalet er ya geç olsa da yerini bulacaktır. Tanrı olayları tepeden görüyor, izliyordur. Tanrının sabrı büyüktür, yücedir, hainlerin, Hocalıda soykırım yapanların cezasını verecektir inşallah!

UYGAR DEVLETLER HOCALI SOYKIRIMINI KABUL EDIYOR

Siz ey NATO ve Avrupa ülkeleri, neden suskun kalıyorsunuz? Unutmayın ki, zaman değişecektir, tıpkı Prusya, Bizans ve Sovyetler gibi  sizlerin hiyle, fesatlarıyla dağıttığınız Osmanlı İmparatorlukları gibi çökecektir. Hiç belli olmaz, sizler de Hocalı’daki soykırıma maruz kalacaksınız. Bu tarihi bir zarurettir. Hep böyle olmadı mı tarihte? Napolyonun sonu nasıl bitti ey Fransa? Hocalı’daki soykırım vicdanınızı sızlatmadı mı? Mussolini ve diktatör Çauşesko sokaktaki kuduz köpekler gibi nasıl öldürüldü? Ya diktatör Stalin kuru yerde ölmüşken Nikita Hruyşşev ona tepik attığını duydunuz mu? Hiç endişe etmeyin zamanla dünya düzeni yeniden dağılacaktır ve bunun sebebi yine sizler olacaksınız. Çünkü adil değilsiniz, hep ikili oynuyorsunuz. Dünya Hıristiyanları Ermeni ırkının tarafını tutuyor. Vicdanınız yok mudur? 26 Şubat gecesi 613 sivil insan işgence verilerek, başları kesilerek öldürüldü. Bu soykırıma neden susuyorsunuz? Hamile kadınlar, evlatları, dedeleri gözü önünde karnı açılıyor, minicik çocuğu çıkarıyorlar, başını kesip top yapmışlar ve futbol oynamışlardır, mini başları top yapmışlar Hocalı’da. Ermeni yazarı Zori Balayan, asker mühabiri olarak Hocalı katliyamında iştirak etmiş, kendi gözleriyle gördüklerinden roman yazmıştır. Hey, Batılılar, alın okuyun resmi kaynakçayı. Siz ey kaddar, ilgisiz, bedhah Batılı siyasiler, sizlere sesleniyorum, ey Hıristiyanlar, Ortadokslar; bu yapılanlar vahşilik değil de nedir? Cevap verin, suskun kalmayın. Bu ateş bir gün sizleri de içine alacaktır. BM Tehlikesizlik Şurası’nın 1993 tarihinde almış olduğu 822, 853, 874 ve 884 sayılı kararları neden icra edilmiyor, ha???

Ey, Fransa Cumhurbaşkanı, size sesleniyorum. Teröristler Pariste 4 suçsuzu katl ettiler, tüm Avrupa ayaklandı (terörü lanetliyorum). Eee, 613 sivil insan ve toplamda Garabağ’da 20 bin Azerbaycanlı öldürüldü, peki neden susuyorsunuz? Siz ey Alman Başbakanı Merkel hanım, peki siz neden susuyorsunuz? Siz de tıpkı Ruslar, İngilizler, İçviçre, Hollanda ve başka ülke insanları gibi susuyorsunuz. Biz size ne yaptık? Azerbaycan petrolü ve gazı için hemen sıraya giriyorsunuz. Bu ne biçim ikiyüzlülüktür, söyler misiniz? Topraklarımızın yüzde 20-si işgal edilmiştir, milyondan fazla soydaşlarımız evlerinden, dede baba topraklarından kovulmuşlar, kaçkın ve köçkün olmuşlardır. Batı ve Avrupa ülkeleri hala da susuyorlar. Sivil insanlar, dedeler, anneler, çocuklar öldürüldü, evler yakıldı. Topraklarımız işgal edilmiştir. Fakat dünya bu adaletsizliğe, hukuksuzluğa susmaktadır. Nerede adalet?

NATO VE AB ÜLKELERI İKIYÜZLÜ DAVRANIRLAR

Batılı devletler tarih boyunca Türklere karşı ikiyüzlülük yapmışlar. Örneğin Osmanlı ekonomisini çökerten Fransa, Almanya, İngiltere değil midir? Öte yandan Hıristiyan kadınlarını süsleyerek Osmanlı hanedanına sokanlar da Batılılar olmuştur. Tarihi belgeler ortada... Aynı hiyle, fesatları bu gün de çeviriyorlar. Tam 25 yıldır BM gibi yüce kurum karar almıştır, fakat Ermeniler topraklarımızdan çekinmek istemiyorlar.

Hatırlayalım; Amerika talep etti ve BM Kaddafi’ye karşı karar aldı, ordu bir hafta zarfında Liviya girdi. Azerbaycan ise 25 yıldır bekliyor.  Yüce Tanrı bunu affetmez.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri mükemmeldir, vuruşkandır, güçlüdür. Ruslar bir saatliğine çekilsinler kışlaya, Ordumuz bir saat zarfında Ermenistanı tümüyle işgal edebilecek güçtedir. Bu bir gerçektir. Fakat Cumhurbaşkanımız Sayın İlham Aliyev barış taraftarıdır. Çünkü savaş her iki tarafta ölümlere yol açacaktır.

Ermenistan’da açlık, yoksulluk baş alıp gidiyor. İnsanlar ülkeyi terk ediyorlar. İş yok, maaş yok ve saire... Ama Azerbaycan’da her ay yeni-yeni iş yerleri açılıyor, maaşlar yükseliyor, insanlar huzur içinde yaşıyorlar. Azerbaycan aralıksız yükseliyor, muhteşem dünya devleti oluyor. Siz ey Ermeniler, akıllı olun, ne kadar geç değil gidin topraklarımızdan. Sizleri aldatıyorlar, kandırıyorlar. Biz barış taraftarıyız, sizler ölüm taraftarısınız. Çekilin yolumuzdan, gidin. İyi komşu olun, o zaman gazınız da, ışığınız da olacaktır. Cumhurbaşkanımız açık söylüyor, Garabağ’a en yüksek statü verilecektir. Adam olun, insan olun, sakin yaşayın.

Barış her iki tarafa huzur ve refah getirecektir. Batı, Avrupa size ne ışık, ne de gaz vere bilir. Aldanıyorsunuz, uyanın. Çünkü Avrupa ülkeleri kendileri de Azerbaycan gazına, petrolüne mühtaclar. Hadi, anlayın, uyanın. Zamanı iyi değerlendirin.

Gidin topraklarımızdan!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.