Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hoş geldin ya şehr-i Ramazan

A+A-

 

GÜLAY ERTUNÇ

Bilindiği gibi mübarek üç ayların içerisinde bulunmaktayız ve bu aylar içerisinde en önemli olayların yaşandığı yüce kitabımız Kur’an-ı Kerimin indirilmeye başlandığı, ibadetlerin en kıymetlisi olan orucun tutulduğu ve bin aydan daha hayırlı olduğu bilinen Kadir Gecesi’nin bu ayda yaşandığı onbir ayın sultanı Ramazan ayına girdik.

Ramazan ayı birlik ve bereketin olduğu, manevi duygularımızın arttığı, bize bahşedilen nimetlerin kıymetini anladığımız ayrıca insanların birbirinin halini anladığı maneviyatı çok büyük, huzur dolu bir aydır.

Şunu hepimiz bilmekteyiz ki Ramazan ayının yaşamamız üzerinde ayrı bir etkisi vardır. Ramazan ayı yaklaştığı zaman hepimizin içine manevi bir huzur dolmaya başlar, evlerimizi temizler, oruç için gerekli erzakları almaya başlarız tatlı bir telaş sarar hepimizi. Camilerin minarelerine hoş geldin ya şehr-i razaman diye mahyalar asılır. Televizyonlarda ramazana özel programlar yapılmaya başlanır.

İftar ve sahur vakitlerinin de ayrı bir havası vardır. İftar vakti bütün ailenin ve davet edilen misafirlerin aynı masaya oturarak birlikte oruç açma vaktini beklemesi, ezanın okunması ile birlikte orucunu açma mutluluğunu yaşaması bir gün daha ibadetlerini yerine getirmiş olmanın rahatlığı ile Allaha şükretmesi birlik ve beraberliğin en güzel örneklerindendir.

Teravih namazlarının önemini de unutmamamız gerekir. Cemaat halinde o günün son ibadeti olan teravih namazımızı da kılarak eve gelip huzurlu bir uykuya dalıp günün yorgunluğunu atarız. Gece sahur vakti gelince de kalkıp her ne kadar uyku mahmurluğu olsa da sahurumuzu yapıp, sabah ezanı ile birlikte niyet ettikten sonra, yeni bir gün için, yeni bir oruç ibadetinin hazırlığını tamamlamış oluruz.

Ramazan ayı gerçekten bir ibadet ayı olarak yaşanır. Üzerimize farz olan ibadetlerimizin yanında aynı zamanda yoksul ve düşkünlerinde halinden anlayarak onlara yardım yaparak başka bir ibadetimizi yerine getiririz. Bu ayda yapılan en güzel şeylerden biridir durumu iyi olmayan insanların yardımına koşmak, onlara erzak, para gibi maddi manevi yardımlarda bulunmak imkanlarımız el veriyorsa çalışabileceği bir iş bulmak gerçekten sevabı çok büyük olan ibadetlerdir. İnsani yönümüzün gelişmesi içinde çok önemlidir.

Ramazan ayı biz Müslümanların en kıymetli ayıdır, ibadetlerimizi yaptığımız sürece bağışlandığımız, cennet kapılarının açılıp, cehennem kapılarının kapandığı, şeytanın zincire vurulduğu bir aydır. Bu kadar güzelliği beraberinde getiren bu mübarek ayda bizde üzerimize düşeni yaparak bu ayın bize sunduğu fırsatlardan yararlanmalıyız. Evrensel bir din olan İslamiyet ona inanları en iyi şekilde muhafaza eden en güzel dindir. Bunu da unutmamız gerekiyor. Ramazan ayında daha çok dini kitabımızı okumalı ibadetlerimizi aksatmamalıyız, farz ibadetlerimizi her zaman yaparız ama ramazanda bunları yapmak ayrı bir sevap kazandırmaktadır. Bununla ilgili Peygamber efendimizin birçok sözü bulunmaktadır. Örnek verecek olursak. “Kim Ramazan ayında bir farzı eda ederse, Ramazan ayı dışında yetmiş farzı eda eden kimse gibi sevap kazanır” demiştir.  Ramazan ayı sabır ayıdır sabrın mükafatı ise cennettir.

Yazıma son verirken herkese hayırlı ramazanlar diliyorum.

Sevgiyle kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.