Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hukuk evrenseldir

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında yaşanan Rahip Andrew Brunson krizi sürüyor. Türkiye’de görülen dava sonunda ev hapsi verilen Brunson hakkında ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence yaptığı skandal açıklamayla “Tutuklu yargılanan rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması halinde ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını” söyledi.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra da bu kez ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyada, “ABD, Türkiye'ye Brunson'un uzun süreli tutukluluğu için büyük yaptırımlar uygulayacak” mesajını paylaştı. Biri susmadan, bir diğeri konuşmaya Türkiye’yi tehdit etmeye ve aba altından sopa göstermek cesaretini kendilerinde buldular. Ne de olsa onlar Amerika ve her ülkeye güçleri yeter.

Kazın ayağı hiçte öyle değil. 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının ardından kimler var ortada; Birisi Amerika, birisi İsrail ve onlara destek olan birkaç Avrupa devleti. Bunu artık bilmeyen yok. Sizler 15 Temmuz gecesi bu aziz Türk Milletine kuklalarınızla darbe yapmaya kalktınız da ne oldu? Bu millet “Size öyle bir darbe yaptı ki, bir daha artık sizin burada borunuz ötmez, sözünüz geçmez” dedi.

Adamların tehdit mesajları bir biri ardına gelmeye başladı. Yahu siz kimi tehdit ediyorsunuz. İşlerine gelmeyince tehdit, işlerine gelince dost ve müttefik yok böyle bir dünya. Ya dostsundur, ya müttefiksindir, ya da düşmansındır. Amerika bildiğiniz gibi resmen Türkiye’ye düşman. Eline fırsat geçse bizi Irak’tan, Suriye’den daha ötesi harabeye çevirdikleri Afganistan’dan beter edecek, bu haçlı ordusu.

Yahu sormak lazım? Bu dengesiz dengesiz konuşanlara. Bu adam ne iş yapıyor acaba? Kendisini rahip olarak ülkemize göndermişsiniz adamın din görevi dışında yapmadığı iş kalmamış.

FETÖ terör örgütü mensupları ile günlerce konuşmuş, mesajlaşmış, bu da yetmemiş bu kez diğer terör örgütleri, başta PKK olmak üzere Türkiye aleyhine her türlü kirli planı kurmuş ve onlara her türlü desteği vermiş. Bu ortaya çıkınca doğal olarak tutuklanmış ve hapse atılmış. Bunun neresi tuhaf ve garip. Bu tür davalar dünyanın her ülkesinde böyle olmaz mı?

Ama Türkiye’de olunca olmaz. Niye olsun ki. Bizde kanun yok, bizde yasa yok bizde yok oğlu yok. Kendilerine gelince demokrasi ülkesiyiz deyip masum insanları çekip sokak ortasında vurabiliyorlar. Ama biz bir Rahip kılığındaki terör sevicisini kanunlar çerçevesinde mahkum edince kanunları uygulamamış mı oluyoruz. Öyle mi? Siz kimi kandırıyorsunuz, siz kime masal anlatıyorsunuz?

Hukuk evrenseldir ve herkes için hukuk aynı şekilde uygulanmalıdır. Şu ülkenin, bu ülkenin vatandaşı diye ayrım yapılmaz ve yapılmamalı. Bizde aynen bunu yaparak kanunlarımızı uyguladık ve mahkeme Rahip Andrew Brunson’u cezaevine gönderdi. Adamın sağlık sorunu nedeniyle hapis cezasını, ev hapsine çevirdik ve orada tutuklu kalacak. Bir sonraki mahkemede suçsuz bulunursa ülkesine gönderilecektir. Yok suçlu ise hapis yatmaya devam edecek. Olay bu kadar basit. İnşallah baskılar sonucunda bu terör sevicisini serbest bırakmaz devletimiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları