Aysel Ayşe Aygün Özer

Aysel Ayşe Aygün Özer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hz. Âişe

A+A-

Bildiğim ve okuyup öğrendiğim kadarıyla Hz Âişe’yi anlatmak istedim bugün sizlere.

İffet sahibi bilgi sahibi cömert dürüst bir kadını annemiz Âişe’yi anlatmak istiyorum sizlere. Bir nebze de olsa okurken yüreğimiz huzur bulsun istedim.

Derinlik incelik dirayet ve zerafet timsali Hazreti Âişe bir sabah uyandığında kendisini çok ama çok iyi hissediyordu. Artık hastalığın ağır yükünü üzerinden atmıştı. O güzel yüzüne tatlı bir güzellik hakim olmuştu.

Kalbinin atışlarına Kulak verdi kalbi bir ceylan yavrusu gibi çırpınıyordu. Bu onu çok mutlu etmişti. Âişe, ey göklerin kandili dedi ne kadar da güzelsin. Âişe o kadar dalmıştı ki oda kapısının açıldığını duymadı.

Babası kapıyı açmış odaya girmişti. Âişe’nin pencere önünde güneşin doğuşunu seyredişi onu çok sevindirmişti. Kızı Âişe’nin yanına gitti. Gözlerinin içine baktı Âişe’nin gözleri parıldıyordu. Hz Ebubekir sarıldı Âişe’ye Seni böyle görmek beni çok mutlu etti canım kızım dedi.

Kuşluk vaktine doğru Hz. Ebubekir Allah Resulü'nün huzuruna gitmek üzere evden ayrıldı. Koşar adımlarla Nebiler Sultan'ın huzuruna geldi sevinç ve saadetle ışıklar yüzünde pırıltılar saçıyordu.

Selam verip oturdu. Babam anam sana feda olsun ey Allah'ın resulü. Âişe’yi ne için kendi evine almıyorsun?

Hakkın Nazlı nebisi. Ya Ebubekir henüz Ayşe'nin mehrini verecek durumda değilim. Rikkat ve merhamet mâdeni Hazreti Ebubekir ve saadetle çırpındı. Allah beni sana feda kılsın ey Allah'ın resulü ben sana istediğin kadar borç veririm dedi.

Kâinatın efendisinin mübarek yüzünde tatlı bir tebessüm belirdi. Olabilir dedi ve sevindi. Ve Âişe'nin nikah bedelini ondan borç alarak Âişe'ye gönderdi.

Varlığın sebebi olan Cenabı peygamber iffet timsali Âişe’ye ait mihri gönderdikten sonra Ensar kadınları çiçekler üzerinde uçuşan kelebekler gibi gönül gönül uçarak Hz Ebubekir en evine doldular.

Hz Ebu Bekir'in evi görülmemiş bir sevinç dalgası ile çağladı. Mübarek kızını itina ile hazırladı göklerin bile alkış tuttuğu mübarek gelin çiçeklerden daha parlak idi.

Cennet hurileri bu gelinin kapısının nöbetçileri idi. Ensar kadınları Âişe’yi alarak Allah Resulü'nün evine getirdiler. Âişe artık çok mutlu oldu. Kainatın Efendisi onun hakkında şöyle buyurmuştu, “İnsanların bana en sevgilisi Âişe’dir...”

Evet sevgili okurlarım ben bu yazımı büyük bir huzurla tamamlayıp sizlere sunuyorum. Sizlerin de huzur bularak okuyacağınızı düşünüyorum. Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları