Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İhracat neden önemli?

A+A-

Sonbaharın son ayı olan Kasım ayına girmiş bulunmaktayız. Kasım ayının ilk üç günü yani 1-3 Kasım ülkemizde İhracat haftası olarak kutlanmaktadır.

Peki nedir ihracat; İhracat Bir ülkede üretilen bir malın, yabancı ülkelere döviz karşılığında satılmasına denir. Ekonomik açıdan çok büyük değeri vardır. Ülkemizde ki firmaların dış piyasaya açılmasını, ülkemize döviz girmesini sağlamaktadır.

İhracatın geliştirilmesi çok önemlidir. Başta Ekonomi Bakanlığı olmak üzere, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçı birlikleri, yurtdışı temsilcikler, DEİK, TOBB, KOSGEB gibi kuruluşlar bu konuda önemli çalışmalar yapmakta ihracatçıya büyük destekler vermektedir.

Neden ihracat yapmalıyız diye düşündüğümüzde de. İhracat firmaların kısa sürede büyümesini ve uzun vadede kalıcı olmanızı sağlayabilir. İşletmelerin kuruluş amacı kar elde etmektir. Kar elde edemeyen firma varlığını sürdüremez. Bu gibi durumların yaşanmaması için firmaların pazarlama kanallarını genişletmesi gerekir.

İhracatın faydaları bu noktada devreye girer. Dış ticaret yapan işletmelerin büyüme hızları, iç pazarda faaliyet gösterenlere göre daha hızlıdır. Tabii iç pazarda güçlenen firmaların dış ticaret yapması daha da sağlıklı olur. Çünkü uluslararası alanda rekabet kıyasıya geçmektedir.

İhracatın firmalara ve ülkemize sağladığı faydalar ise şöyle sıralanabilir.

-Ülkemizdeki tarım ve sanayi ürünleri dünyaya tanıtılmaktadır.

-İhracatçı firmalarımız yurt dışında tanınmaktadır.

-Türk firmaları dünya pazarında yer edinmektedir.

-Ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

 - Dünya markası olmak adına önemli adımlar atılmaktadır.

Devletimizde firmalara ön ayak olarak dış piyasalara açılmaları için, devlet destekleri adı altında gerekli yardımları yaparak, dünya firmaları ile Türk firmaları arasında köprü görevini görmektedir. Dünya piyasalarında rekabetin kıyasıya geçtiği bu ortamda Türk firmaları olarak bizlerinde kalıcı olabilmek adına, çok dikkatli olması gerekmektedir. Hangi ülkede hangi ürüne ihtiyaç var veya hangi ürünle dış ülke pazarlarında tutunabiliriz, rakiplerimiz kimler, ya da rekabet edebilecek seviyede miyiz? Bunların çok iyi araştırılması gerekmektedir.

Ülkemiz ve geleceğimiz için ihracatın ve ihracatçının desteklenmesi gerekmektedir. Ülkemizde de gerek ihracat haftasında gerekse başka günlerde başta Türkiye İhracatçılar Meclisi olmak üzere çeşitli kuruluşlarda ihracatı ve ihracatçıyı destekleyen programlar ve bilgilendirmeler yapılmaktadır. Ülkemizin ve milletimizin geleceği için iyiye giden Türkiye için ihracatçılarımıza çok başarılar dilerim.

İhracatımız çok, dövizimiz bol olsun. Hoşçakalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.