Bahattin Demiray

Bahattin Demiray

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İhtiras

A+A-

İnsan nefsine bakmalı ki, sonra yanlışlarını fark ederek başkalarını düzeltmeye çalışmalı, insan kör ise, bir başkasının elinden tutup nasıl bir yere götürebilir?

Gözleri görmeyen birisinin, bir başkasının elinden tutup bir yere götürmesi mümkün olmadığı gibi,  başkalarına da nasıl yardımcı olabilir? Denize düşen ve yüzme bilmeyen birisini ancak, yüzücü olan birisi kurtarabilir. Aynen bunun gibi, Allah'ı tanımayan maneviyattan nasipsiz, kişi, insanlara nasıl rehberlik edebilir ki? Allah'ı sevmek, amelleri sırf Onun rızası için yapmak, hayatı güzelleştirir. İnsanlara yapılan iyilikler Allah'ın rızasını kazanma bilincini oluşturur.

Nefsİ hastalıklar şehevî arzulara, şeytana ve kötü kişilere muhalefet etmeli  zayıflık, ümitsizlik, emelsizlik, şımarıklık, aşırı sevinç, kendini beğenmişlik, yersiz övünme, zulüm, azgınlık, inkâr, nankörlük, acelecilik, başıboşluk, serserilik, cimrilik, açgözlülük, hırs, münakaşa, gösteriş, şüphe, kararsızlık, cehalet, gaflet, düşmanlıkta katılık, aldatma, yalan iddia, sabırsızlık, şikayet ve yakınma,  isyankârlık, inatçılık, haddi aşma, ve dünyaya dört elle sarılma sayılabilir.

Nefis bu hastalıklardan kurtulup da huzur bulması için Allah'ı anma, şeytandan sakınma, güç ve gayretin Allah ile birlikte olduğunu bilmekten geçer. İnanan bir kişi de devamlı cihat halindedir. Öyle ki, bu idrak içinde düşmana galip gelebilmek için zaruret halinde konuşurlar. Ancak Allah'ın rızasını kazanmak şuuru içinde yaşamdan zevk alırlar. İnsanlar karşısında seni günahlardan ve günaha sürükleyecek kaymalardan alıkoysun. Allah'ın daima görmekte olduğunu bilmeliyiz.

Büyük insanları yıkıp mahveden küçük hatalar, sürçmeler ve mahveden nefsanî ihtiraslardır. Yalnızlık anında kötü düşünceler, hatıra gelen kötü fikirler insanı mahveden kötülüklerdir. Bütün meşguliyetler, kalpleri uygunsuz düşüncelerden korumak ve muhafaza etmektir. Günümüzde nifak, yalan iftira, zan, goygoyculuk v.b. davranışları terk etmeliyiz ki yıkıcılık, insanlar arasında kin nefret tohumları atmayalım.

Dünya ile âhireti bir araya getirelim. Her ikisi için de yaşayalım.

Ömür bu kadar kısa iken amelleri kısaltıp, emelleri uzatmayalım.

Allah sağlık sıhhat Afiyet versin, Selamlar..!

bahattin-demiray.jpeg             bahattin-demiray1.jpeg

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.